Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
2017-03-09, 16:55
Posłuchaj
09.03.2017 Wicepremier Piotr Gliński o wyborze szefa Rady Europejskiej
Dodaj do playlisty
Wicepremier wyjaśniał, że poparcie dla Donalda Tuska lub jego brak był dyskutowany od wielu miesięcy. – Nasze stanowisko nie było sprecyzowane, wszystko było możliwe. Tusk nie dał nam szansy na inną decyzję, angażując się w sposób momentami bulwersujący w sprawy wewnętrzne – podkreślił.
W Brukseli Polska złożyła wniosek o przełożenie głosowania w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej. Wniosek ten został jednak odrzucony.
Jak ocenił minister Piotr Gliński, „jesteśmy dużym, stabilnym i demokratycznym krajem, więc nie wyobraża sobie, by były jakieś reperkusje, że wyrażamy nasz wolny głos”. – Opozycja ma pewne wyobrażenia, że polska pozycja zależy od tego, jak będziemy się zgadzać na realizację interesów dużych graczy w Europie. Ten duży spór toczy się też o zakres naszej suwerenności. Współczesny świat to gra interesów i Polska uważa, że my powinniśmy swój interes także bardziej jasno artykułować – zaznaczył.
Prace nad poborem abonamentu rtv
Minister kultury mówił także o abonamencie radiowo-telewizyjnym, którego nie płaci co najmniej 50 proc. Polaków. Resort przygotowuje dwie ustawy, które mają to zmienić. Najwcześniej 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie duża ustawa medialna, która wymaga notyfikacji UE. Poprzedzi ją mała ustawa, która ma być abolicją dla tych, którzy zdecydują się płacić abonament. – Wybaczamy tym, którzy rozpoczną przy nowym układzie opłaty abonamentu. To także uproszczenie rejestracji odbiorników – tłumaczył wicepremier Gliński. Jak mówił, koszt się nie zmieni, jednak nowością będzie przymus przekazywania przez operatorów kablowych i satelitarnych części informacji z ich baz danych do Poczty Polskiej, by było wiadomo, kto posiada odbiorniki radiowe i telewizyjne.
REKLAMA
Wicepremier Piotr Gliński pogratulował także wyboru nowemu prezesowi Polskiego Radia Jackowi Sobali, a odwołanej prezes Barbarze Stanisławczyk podziękował za dotychczasową pracę.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.
Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 09.03.2017
Godzina emisji: 16:18
REKLAMA
REKLAMA