Paweł Mucha: pytania referendalne nie wzięły się znikąd
- Nie tylko politycy w zamkniętych gabinetach, ale dyskusja, która toczy się z udziałem nas, obywateli RP, którzy mają prawo wyborcze, rozstrzygają o pewnych fundamentalnych sprawach - powiedział w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha, odnosząc się do zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.
2018-06-14, 17:32
Posłuchaj
Przedstawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, wstępny kształt pytań, jakie mają pojawić się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji, obejmuje wiele wymiarów funkcjonowania państwa. - Te pytania, które zaproponowaliśmy, stanowią odzwierciedlenie rocznych debat, spotkań z Polakami, otwartych debat regionalnych, debat eksperckich. One się nie wzięły znikąd - podkreślił Paweł Mucha.
Lista pytań przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę
Do najważniejszych propozycji skierowanych do Polaków należy wzmocnienie roli referendum w polskim systemie politycznym. - Propozycja prezydenta, czyli brak możliwości odrzucenia przez polityków referendum, jeżeli otrzyma milion podpisów poparcia. Milion podpisów i referendum obowiązkowe. Brak możliwości zmiany konstytucji bez zgody Polaków, czyli obowiązkowe referendum w przypadku zmiany kontytucji - wyliczał prezydencki minister, dodając, że to "mechanizmy, które wskazują na to, że to my decydujemy". - Paradoksem konstytucji z 1997 roku jest to, że ona w ogóle nie zna instytucji obowiązkowego referendum. Można zebrać pięć milionów podpisów i to referendum może się nie odbyć - przypomniał Mucha.
W propozycjach pytań znalazły się też te traktujące o kwestiach socjalnych, takich jak program 500+ i emerytury. - Zaczęliśmy mówić o 500+ i o rodzinie. Mamy przepis art. 71 dzisiaj w konstytucji, który stanowi ogólnie o wspieraniu, czy o dążeniu w kierunku dobra rodziny. My chcemy nieogólnikowych sformułowań, chcemy realnego przepisu, który w sposób konkretny będzie gwarancją, że rząd, ten rząd, kolejne rządy, parlament, ten parlament, kolejne parlamenty, będą musiały w ramach polityki budżetowej realnie stawiać na rodzinie i wspierać rodzinę - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Czy Polacy są zainteresowani udziałem w referendum?
- Dziś więcej Polaków deklaruje udział w referendum, niż wzięło udział w referendum zatwierdzającym konstytucję w 1997 roku. Większość Polaków oczekuje takich zmian w konstytucji jak te, które zostały zaproponowane w tej wstępnej propozycji zespołu roboczego. Na pewno w referendum 10.11 nie będzie aż piętnastu pytań. Będzie ich dziesięć albo mniej niż dziesięć, a część z tych, które są dziś na tej liście piętnastu, będzie odrzucona - powiedział Mucha.
Więcej w całej rozmowie z Pawłem Muchą.
Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/zz
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 14.06.18
Godzina emisji: 17.15
REKLAMA