Będą zmiany w ustawie o IPN. "Przepis karny nie był kluczowy"

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Rząd chce wycofać się z przepisów karnych, które znajdują się w dokumencie. – Należy to odbierać jako racjonalne działanie, które ma wyciszyć szum wokół ustawy o IPN – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Sebastian Kaleta, prawnik, wiceszef komisji weryfikacyjnej.

2018-06-27, 09:09

Będą zmiany w ustawie o IPN. "Przepis karny nie był kluczowy"
Sebastian Kaleta. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

27.06.18 Będą zmiany w ustawie o IPN. Sebastian Kaleta: przepis karny nie był kluczowy
+
Dodaj do playlisty

Poprzednia nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która penalizowała kwestię przypisywania państwu lub narodowi polskiemu m.in. zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy, wywołała konflikt na linii Polska-Izrael. Tel Awiw zarzucał Warszawie negowanie prawdy o Holokauście. Środowiska żydowskie obawiały się, że kary – nawet pozbawienia wolności – będą groziły też tym, którzy będą mówić o jednostkowych przypadkach współpracy Polaków z III Rzeszą.

– Przepis karny, który wywołał tyle szumu, był w kontekście ustawy o IPN tylko dopełnieniem instytucji prawa cywilnego. Były wątpliwości, co do stosowania przepisu karnego, a nie jest on kluczowy w kontekście ochrony dobrego imienia Polski – tłumaczył Sebastian Kaleta, mówiąc o wycofaniu się rządu z sankcji karnych w ustawie o IPN. – Przepisy prawa karnego zawsze są trudniejsze do egzekwowania w aspekcie międzynarodowym (...). W obliczu niezrozumienia naszych intencji gdzieniegdzie poza Polską, podjęto decyzję polityczną, która może pozwolić na wyprostowanie nieporozumień i manipulacji – dodawał gość PR24.

Celem ostatniej nowelizacji ustawy o IPN była obrona dobrego imienia Polski, m.in. przeciwdziałanie takim stwierdzeniom jak "polskie obozy śmierci".

Posiedzenie komisji weryfikacyjnej

W środę odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Prawdopodobnie wydane zostaną decyzje dotyczące trzech warszawskich nieruchomości, m.in. kamienicy położonej przy ul. Kazimierzowskiej 34.

REKLAMA

– Sprawa Kazimierzowskiej 34 jak w soczewce pokazuje patologie reprywatyzacji w stolicy. Urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz uwłaszczali się na tym procederze – mówił na naszej antenie Sebastian Kaleta. Kamienica trafiła do Jakuba R., byłego wiceszefa warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Gość PR24 podkreślał, że działania komisji weryfikacyjnej przynoszą pozytywne skutki. – Nasze działania są realne, wydajemy decyzje. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. Nie ma już reprywatyzacji w Warszawie, mieszkańcy nie boją się, że ktoś zapuka do ich drzwi i będzie kazał im się wyprowadzić z lokalu, w którym mieszkają od kilkudziesięciu lat – pointował Sebastian Kaleta.

Więcej komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

REKLAMA

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

Data emisji: 27.06.18

Godzina emisji: 7.40

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej