Zbigniew Gryglas o dymisji szefa KNF: nasze państwo jest sprawne

- Premier polskiego rządu zareagował natychmiast, to było właściwe - powiedział w Rozmowie PR24 Zbigniew Gryglas. Poseł Porozumienia w Polskim Radiu 24 odniósł się dymisji szefa Komisji Nadzoru Finansowego. 

2018-11-14, 16:53

Zbigniew Gryglas o dymisji szefa KNF: nasze państwo jest sprawne
Zbigniew Gryglas. Foto: PR24

Posłuchaj

14.11.18 Zbigniew Gryglas o dymisji szefa KNF: państwo okazało się sprawne
+
Dodaj do playlisty

Zbigniew Gryglas zaznaczył na naszej antenie, że choć dymisja Marka Chrzanowskiego była słusznym posunięciem, to z wyrokami dotyczącymi byłego już szefa KNF należy się wstrzymać. - Jestem zwolennikiem takiej tezy, że dopóki nie zapadł prawomocny wyrok, nie możemy obwiniać tego człowieka za cokolwiek. Jednak dalsze pozostawanie Marka Chrzanowskiego na stanowisku szefa KNF obciążałoby urząd. Premier kierował się interesem państwa - podkreślał polityk. - Reakcja szefa rządu była stanowcza. Bardzo się z tego cieszę, moje państwo okazało się sprawne - dodawał. 

Zdaniem gościa PR24, w tego typu sytuacjach, w poprzednich latach, władze nie reagowały odpowiednio. - Kontrastem może być sprawa Amber Gold. Wówczas, od słynnej notatki, od informacji, jakie mieli członkowie rządu, w tym premier, do reakcji państwa upłynęło kilka miesięcy. To jednoznaczne porównanie tego, jak państwo polskie działa dzisiaj i jak działało kiedyś. Dziś nasze państwo jest sprawne, instytucje reagują prawidłowo - mówił Zbigniew Gryglas. 

Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Decyzja Marka Chrzanowskiego ma związek z publikacją "Gazety Wyborczej". Dziennik napisał, opierając się między innymi na zawiadomieniu skierowanym do prokuratury, że Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku za około 40 milionów złotych. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Według dziennika kwota 40 milionów złotych miała stanowić wynagrodzenie dla prawnika zaproponowanego przez szefa KNF.

Tymczasem, Idea Bank, jeden z banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Stało się tak w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych. Bank był jednym z podmiotów oferujących obligacje spółki GetBack.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie ze Zbigniewem Gryglasem. 

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/PAP/zz

-------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 14.11.18 

Godzina emisji: 16.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej