X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gość Polskiego Radia24: budżet jest niezły, ale wciąż nie idealny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:00
Problemem dla gospodarki jest zbyt mały poziom inwestycji firm prywatnych, brak rąk do pracy oraz znalezienia skutecznego sposobu, aby zachęcać starszych pracowników do pozostania w pracy i nie przechodzenie na emeryturę - powiedział prof. Witold Orłowski w audycji "Gość Polskiego Radia 24", którą prowadziła Magdalena Złotnicka.
Audio
  • Magdalena Złotnicka rozmawiała w prof. Witoldem Orłowskim o kosztach transformacji energetycznej, budżecie, wydatkach socjalnych państwa i demografii (16.01.2020 r. "Gość PR24", godz: 13:33) mp3
Witold Orłowski
Witold OrłowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W opinii prof. Witolda Orłowskiego ambitne plany UE, aby w 2050 osiągnąć "neutralność klimatyczną" będzie szczególnie trudne dla naszej gospodarki, która w 80 proc. oparta jest na węglu. To zbyt duże uzależnienie od jednego źródła energii, a cena jaką za to płacimy jest jakość powietrza w naszym kraju. -Dlatego wszystkim powinno zależeć, aby to zmienić, tym bardziej że nasza energetyka jest tak przestarzała, że i tak wymagała pilnych inwestycji. A deklarowana na początek suma 2-3 mld euro dla Polski, uruchomi z czasem kolejne transze wsparcia dla naszej energetycznej transformacji - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Małe bezrobocie pomoże w energetycznej transformacji

W opinii profesora Witolda Orłowskiego, Polsce będzie najtrudniej dostosować się do tych zmian, bo ma najtrudniejszy start  i najwięcej w UE do nadrobienia. I choć węgiel ze Śląska daje nam poczucie bezpieczeństwa energetycznego, to widać stale rosnący import węgla z Rosji, bo samo wydobywanie węgla jest coraz droższe. Dlatego część gospodarki musi ewoluować, potrzebna będzie innego typu produkcja i nowego typu umiejętności pracowników. Ale obecna bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, może być sporym ułatwieniem, aby nakłaniać górników do zmiany zawodu, przez różne zachęty finansowe i możliwość przekwalifikowania. - Obawa o pracę jest dziś zupełnie inna niż parę lat temu, a sam proces odejścia od węgla w gospodarce będzie rozłożony na 30 lat. Dlatego może się okazać, że górnicy, którzy dziś zaczynają pracę w kopalni zdążą odejść na emeryturę, bez utraty pracy - dodał prof. W. Orłowski. Ale aby pozyskać środki z UE ważne jest, aby Polska potrafiła się porozumieć z UE o warunkach sfinansowania tej gigantycznej transformacji energetycznej, której główny ciężar inwestycyjny rzędu 200 mld euro spadnie na barki naszej gospodarki.

Demografia to balast dla gospodarki

W opinii profesora Witolda Orłowskiego trzeba zachęcać w różny sposób, aby Polacy jak najpóźniej przechodzili na emeryturę, bo tego wymaga stan finansów państwa oraz coraz większa dziura demograficzna. Dlatego trzeba stale tłumaczyć, że choć ZUS nie zbankrutuje, to przy coraz większej liczbie emerytów i malejącej armii zatrudnionych, musimy się liczyć z faktem, że te świadczenia będą coraz mniejsze, zwłaszcza gdy je porównamy do średnich płac. Wszelkie nowe transfery finansowe będą coraz trudniejsze do sfinansowania, bo ściągalność podatków CIT i VAT już osiągnęła swoje apogeum. A kolejna polityka tak dużego transferu środków na podobną do dziś skalę, może oznaczać wzrost stawek podatkowych oraz rosnący dług publiczny. 

Budżet państwa jest "niezły", ale nie "idealny"

W opinii prof. Witolda Orłowskiego choć widać dobre tendencje związane z bilansowaniem budżetu, to wciąż "państwo więcej wydaje niż zarabia". A wydatki budżetowe rządu to tylko 1/3  całości wydatków całego państwa. Do tego trzeba dodać wydatki samorządów, wydatki socjalne z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych agend państwa. Z tego powodu polskie samorządy, są wciąż zdane na państwowe dotacje pochodzące z budżetu. A z roku na rok wydają coraz więcej na nowe programy państwa skierowane na edukację i opiekę zdrowotną. Same są pozbawione możliwości zarobkowania i otrzymują tylko część środków z podatków, reszta trafia do budżetu. Dlatego widać rosnące zadłużenie samorządów i to jest dużym wyzwaniem dla całego państwa. Coraz większym problemem jest także zachęcenie firm prywatnych do inwestycji, bo inaczej może to skutkować niższym PKB w przyszłości. Bo o ile inwestycje państwa oparte są w większej części na funduszach unijnych, bo ograniczenie wydatków firm na badania i rozwój i kupno maszyn zmniejsza ich konkurencyjność wobec rywali z zagranicy.

PolskieRadio24/Magdalena Złotnicka/sw

 

       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: morska energetyka wiatrowa to nowa dziedzina polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 08:31
- Budowa morskich elektrowni wiatrowych to gigantyczny projekt na miarę przedsięwzięć II RP, porównywalny z budową Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Poziom inwestycji grubo przekracza 100 mld złotych - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górny Śląsk kuźnią kadr dla sektora energii odnawialnej ?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:30
Górny Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora odnawialnych źródeł energii – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, postulując stworzenie w regionie centrum szkoleniowego w tej dziedzinie. Ma to być jeden z projektów, wpisujących się w program transformacji energetycznej Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowy plan wspierania domowych paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:30
Rusza nowy nabór do programu "Mój prąd". Jest to priorytetowe, unikatowe na dotychczasową skalę w Polsce, wsparcie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.  Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska zaakceptowała "sprawiedliwą transformacją energetyczną"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:00
Komisja Europejska przyjęła propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:00
Polskie regiony będą największym beneficjentem środków zgodnie z propozycją KE ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - napisał w środę na Twitterze minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń