X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Bosak: spór o zmiany w sądownictwie pogłębia się

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:31
- Elity prawnicze lubią wokół siebie tworzyć aurę, że zapisy w konstytucji są w stanie zrozumieć tylko ludzie z doktoratami i habilitacjami. Jeśli traktujemy demokrację serio, konstytucja powinna być zrozumiała dla każdego obywatela - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.
Audio
  • Krzysztof Bosak: argumenty prawne są rozłożone po obu stronach konfliktu o sądownictwo, co wynika z nieprecyzyjności konstytucji (Rozmowa PR 24)
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 komentował spór wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. - Wygląda na to, że spór o sądownictwo tylko się pogłębia i nic nie zwiastuje tego, by miał on się skończyć. Rozważania w tej kwestii coraz bardziej przesuwają się w sferę uznaniową. Jest coraz więcej sytuacji, których konstytucja po prostu nie reguluje. Im dalej w las, tym więcej drzew. Zaczęło się od drobnych nieprecyzyjności, a po ich wykorzystaniu nawarstwiają się konflikty kompetencyjne - stwierdził.

"Unia nam nie pomoże"

- Prezydent wyszedł poza swoją rolę. W przypadku nominacji profesorskich czy generalskich, dotychczas prezydent nie prowadził własnej polityki personalnej. Teraz mamy do czynienia z sytuacją, w której prezydent wystąpił w roli selekcjonera. Konstytucja znów jest niejasna w tym punkcie, czy prezydent ma występować w takiej roli, czy ma pełnić jedynie rolę reprezentatywną. Aby to wszystko rozwikłać, na pewno nie pomoże nam w tym Unia Europejska - dodał.

sąd dob 1200.jpg
"Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania". Jest stanowisko KRS

Zdaniem Bosaka "należy wybrać prezydenta, który jest nieuwikłany w ten spór, na przykład kandydata Konfederacji i wystąpić w roli mediatora". - Po pewnej mediacji trzeba zbudować większość parlamentarną i wówczas nastąpiłaby nowelizacja konstytucji - mówił Bosak. - Nie mam jednak złudzeń, że to nie nastąpi, bo eskalacja konfliktu politycznego zdaje się służyć wszystkim stronom. W konstytucji jest wpis o tym, że władza sądownicza ma być niezależna - dodał.

- Pytanie tylko, od kogo ma być niezależna. Jestem z grupy konserwatystów, którzy uważają, że demokracja nie powinna być "arystokracją prawników" - zwrócił uwagę Bosak.

- Argumenty prawne są, niestety, rozłożone po obu stronach konfliktu, co wynika z nieprecyzyjności konstytucji. Elity prawnicze lubią wokół siebie tworzyć aurę, że zapisy w konstytucji są w stanie zrozumieć tylko ludzie z doktoratami i habilitacjami. Jeśli traktujemy demokrację serio, konstytucja powinna być zrozumiała dla każdego obywatela - podsumował poseł Konfederacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: w sporze o sądownictwo czekam na głos Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:11
- Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - nawoływał Jerzy Mosoń ("Polish Market"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także publicyści: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy") i Paweł Krulikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: uchwała SN pogłębia zamieszanie, grozi chaosem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 14:50
Wymiar sprawiedliwości musi być reformowany, bo takie są oczekiwania milionów Polaków i to po wszystkich stronach sceny politycznej - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że uchwała SN niepotrzebnie pogłębia zamieszanie. Wskazał, że potrzebny jest dialog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KRS nie zgadza się, by status sędziów był kwestionowany. Jest wniosek do TK

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:17
- Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym - poinformował członek Rady sędzia Jarosław Dudzicz.
rozwiń zwiń