X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Strachy na Lachy". Wiceminister sprawiedliwości o ewentualnej karze ze strony TSUE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:41
- Jak na razie mamy do czynienia z dziwnymi przeciekami ze środowiska skupionego wokół Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Traktaty nie uprawniają tej instytucji do oceny reformy strukturalnej polskiego sądownictwa - skomentował doniesienia wskazujące na możliwość kary finansowej wymierzonej w nasz kraj Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Marcin Romanowski o reformie sądownictwa i ewentualnej karze finansowej dla Polski ("24 pytania")

Jeżeli Polska "nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to może jej grozić kara finansowa ze strony TSUE. Jej wymiar mógłby wynieść nawet 2 mln euro dziennie. Do takich informacji dotarła "Rzeczpospolita". Marcin Romanowski podkreślił, że na razie nie ma powodu do obaw i wskazał na wyższość prawa krajowego nad europejskim.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
TSUE zagrozi Polsce milionową karą? Macierewicz: szantaż bez pokrycia ze strony unijnych instytucji

- W każdym państwie Trybunały Konstytucyjne orzekają o wyższości krajowych konstytucji nad prawem europejskim. Dotyczy to wszystkich szanujących się państw. Gdybyśmy robili inaczej, to oznaczałoby, że rezygnujemy z suwerenności i poddajemy się pod jurysdykcję trybunału. Informacje o karze to jakieś strachy na Lachy. Jak na razie mamy do czynienia jedynie z dziwnymi przeciekami ze środowiska skupionego wokół TSUE - wskazał wiceminister.

TSUE bez uprawnień do ingerencji w reformę sądownictwa?

"Absolutnie nie ma żadnych podstaw, by TSUE stosował wobec Polski środki zabezpieczające" - stwierdził Marcin Romanowski.

- Do końca tygodnia mamy czas na przedstawienie wyjaśnień. Oczekujemy normalnego i sprawiedliwego postępowania. Traktaty nie uprawniają TSUE do oceny reformy strukturalnej polskiego wymiaru sprawiedliwości, tak jak każdego innego kraju członkowskiego. Mamy nadzieję na równe traktowanie wszystkich krajów Unii Europejskiej - powiedział.

"Jedno z największych wyzwań"

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że proces reformy wymiaru sprawiedliwości nie jest łatwym zadaniem. Wskazał, że rząd Zjednoczonej Prawicy spotyka na drodze wprowadzanych zmian wiele przeciwności.

studio 7x24 663.jpg
Jarosław Krajewski: sądownictwo stało się opoką postkomunizmu

- Pojawiają się przede wszystkim ze strony części środowiska sędziowskiego, totalnej opozycji oraz niektórych europejskich instytucji inspirowanych z Polski. Zmiany w sądownictwie to bardzo duże wyzwanie, jedno z największych po 1989 roku. (…) Jednak prawie 80 proc. społeczeństwa uważa, że sprawy dyscyplinarne sędziów powinny być rozpatrywane przez organ niezależny od układów i środowiska sędziowskiego - podkreślił Romanowski.

Walka z sędziowską oligarchią

Jednymi z głównych problemów dzisiejszego wymiaru sprawiedliwości jest, jak to określił wiceminister, układy, powiązania, a także sędziowska oligarchia. - Z tym właśnie walczymy. Oligarchia sędziowska próbuje uwolnić się od niezależnej od jej wpływu Izby Dyscyplinarnej, która w sposób obiektywny ocenia zachowania sędziów nieprzystające do godności zawodu - dodał.   

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sakiewicz: demokratyczna większość stanowi o systemie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:50
- Spójrzmy na bilans handlowy, spójrzmy na sytuację finansową Polski. Jakaś grupa w Europie jest niezadowolona z utraty postkolonialnego statusu Polski. Część polityków UE atakuje Polskę z tego powodu - powiedział Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Agaton Koziński ("Polska The Times") i Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk o wypowiedziach komisarz Jourovej: źle wróżą przyszłym kontaktom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:55
- Skoro po wizycie w Polsce i spotkaniach z wieloma prominentnymi osobami, politykami, długiej rozmowie z ministrem sprawiedliwości i jego zastępcami formułuje pani Jourova formułuje tego rodzaju opinie o polskim wymiarze sprawiedliwości, to są to wypowiedzi absolutnie tendencyjne – mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń