more_horiz

"Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe". Soboń o polskim holdingu spożywczym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 18:30
- Jeśli mamy rozmawiać o zaangażowaniu państwowym, to tylko poprzez akwizycję z rynku, a nie organiczną budowę nowego podmiotu - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń. Wiceminister aktywów państwowych mówił m.in. o gospodarczo-organizacyjnych uwarunkowaniach ewentualnego powrotu do tworzenia w Polsce państwowych sieci spożywczych. 
Audio
  • 01.06.2020 Artur Soboń o bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej. (Rozmowa PR24)
Artur Soboń
Artur SobońFoto: PR24/AK

Rząd zapowiada stworzenie polskiego holdingu spożywczego, którym miałoby kierować Ministerstwo Aktywów Państwowych, na czele którego stoi Jacek Sasin. 

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówił w PR24, że rząd chce stworzyć polski holding spożywczy. Podkreśla, że pomysł nie jest nowy, a obecnie analizowane są możliwości jego realizacji w odniesieniu do obecnych na rynku marek.

W holdingu mają znaleźć się firmy z branży rolno-spożywczej, a jego trzonem ma być Krajowa Spółka Cukrowa. 

"Akwizycja z rynku, a nie organiczna budowa nowego podmiotu"

Gość PR24 mówił o "covidowej lekcji", której pandemia udzieliła wielu narodowym gospodarkom. - Dlatego wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo cyfrowe i bezpieczeństwo żywnościowe. To lekcja płynąca z COVID-19 - tłumaczył wiceminister Artur Soboń.

Pytany przez prowadzącego audycję Adriana Klarenbacha o szczegóły projektu budowy holdingu rolno-spożywczego stwierdził: 

- Chcemy, żeby to był duży, państwowy gracz, (...) żeby pozwolił porządkować sytuację na poszczególnych rynkach z korzyścią dla producentów i nas wszystkich - stwierdził Artur Soboń, odnosząc się do sytuacji na rynkach cukru, owoców i warzyw.

Dopytywany o powołanie do życia nowej marki wspomagającej handel produktami spożywczymi zauważył, że "to dziś niewykonalne".

- Jeśli mamy rozmawiać o obecności zaangażowania państwowego, to tylko poprzez akwizycję z rynku, a nie poprzez organiczną budowę nowego podmiotu - powiedział Artur Soboń.

Wiodąca rola Krajowej Spółki Cukrowej 

W ubiegłym roku przedstawiciele rządu poinformowali, że planują utworzenie Narodowego Holding Spożywczego (wymienne nazwy to Krajowa/Polska Grupa Spożywcza), który ma wspierać polskich producentów żywności.

CZYTAJ TAKŻE: >>>Artur Soboń: polscy przedsiębiorcy są kreatywni i odporni na szok

Koncepcja holdingu opiera się na "konsolidacji spółek działających w branży rolno-spożywczej w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej (KSC)".

Jak informowało w połowie maja Ministerstwo Aktywów Państwowych, w odpowiedzi na interpelację poselską, 30 kwietnia 2020 r. KSC podpisała z KPMG umowę o świadczenie usług doradczych w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji. 

W audycji także o strategicznym znaczeniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 17:35

PR24/PAP/IAR/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem