Saryusz-Wolski: po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym
- Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że w sprawie budżetu Unii Europejskiej będzie rozstrzygniecie. Po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
2020-12-01, 17:32
Nie kończy się spór wokół negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Polska i Węgry nie ustępują przed naciskami ze strony brukselskich urzędników i podtrzymują zapowiedź weta wobec planów powiązania wypłaty środków pieniężnych z zasadą praworządności.
Powiązany Artykuł
"Było przekonanie, że jeśli Polaków postraszy się brakiem pieniędzy, to się złamią". Szczerski o budżecie UE
Uzasadniona obawa państw południowej Europy?
Jak poinformował portugalski dziennik "Publico", również premier António Costa jest przeciwny takiemu mechanizmowi. Jacek Saryusz-Wolski przyznał, że kraje południa kontynentu mogą mieć słuszną obawę związaną z możliwością zablokowania przez unijnych urzędników przekazywania im finansów pochodzących z funduszy europejskich.
Posłuchaj
- Zabieranie pieniędzy budżetowych może dotyczyć innych przewinień niż, jak w naszym przypadku, tzw. praworządności. Mam na myśli realne przewinienia polegające na łamaniu dyscypliny budżetowej i kryteriów równowagi makroekonomicznej. Powodem wstrzymania wypłat może być nadmierne zadłużenie niektórych państw - wskazał.
Powiązany Artykuł
"Unijni prawnicy nie zostawili na nim suchej nitki". Wiśniewska o mechanizmie praworządności
Saryusz-Wolski: sprzeciw Portugalii nie ulega wątpliwości
Europoseł stwierdził, że z powodu koronakryzysu krajom południowej Europy szczególnie zależy na pieniądzach z funduszu odbudowy i nie są zainteresowane wprowadzeniem mechanizmu praworządności.
REKLAMA
Nawiązując do informacji medialnych wskazujących na sprzeciw Portugalii, podkreślił, że w protokołach niemieckiej prezydencji ze spotkań Rady Europejskiej jest potwierdzona krytyka przez portugalskiego premiera wiązania funduszy europejskich z praworządnością.
- Nie ulega wątpliwości, że takie jest portugalskie stanowisko, choć oficjalnie tamtejsze MSZ zaprzecza - dodał Saryusz-Wolski.
"Próbuje się łamać prawdziwą praworządność"
Powiązany Artykuł
"Daleko do osiągnięcia porozumienia". Wiceszef MSZ o negocjacjach ws. budżetu UE
W opinii rozmówcy Adriana Klarenbacha, pod fałszywym pozorem praworządności, unijni urzędnicy chcą prawdziwą praworządność złamać, gdyż forsując wspomniany mechanizm, łamią traktaty.
- To nie kompetencja Unii Europejskiej. To obywatele mają pilnować funkcjonowania sądownictwa w swoim kraju i różnych obszarów publicznych w dziedzinie edukacji czy kultury. Unia nie ma prawa w to wkraczać - zaznaczył.
REKLAMA
Prace nad prowizorium budżetowym
Obecnie negocjacje budżetowe prowadzą Niemcy, sprawujące do końca 2020 r. prezydencję w Radzie UE. Po Niemczech prezydencję w Radzie UE przejmie Portugalia.
Europoseł podkreślił, że Europejska Partia Ludowa "upiera się przy skrajnie zideologizowanym stanowisku, całego Parlamentu Europejskiego, żeby zapisać to, co jest nielegalne i sprzeczne z traktatami". Jak dodał, w środę zbierają się ambasadorzy państw UE, by - jak mówił - "zdecydować, czy jest w ogóle sens siadać do rozmów z PE i tą frakcją (EPL)".
"Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że będzie jakieś rozstrzygniecie, a po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym" - powiedział europoseł.
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 16.35
PAP/Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA