more_horiz

Marek Sawicki: stan wojenny przyspieszył przemiany demokratyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 18:55
- Stan wojenny był próbą nastraszenia Polaków i odwiedzenia ich od demokratycznych nadziei i aspiracji. Wydaje mi się, że akurat w tym względzie na dłuższą metę ta próba się nie udała, bo przekorna dusza Polaków sprawiła, że rzeczywiście w 1989 roku udało się już tę władzę pogonić - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki, poseł PSL.

Poniedziałek 13 grudnia to dzień, w którym obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Był to nie tylko koniec tzw. karnawału "Solidarności", ale także wstrząs dla całego narodu. Wielu Polaków w tym momencie straciło nadzieję na demokratyczne przemiany. W Polskim Radiu 24 mówił o tym poseł PSL Marek Sawicki.

"Szczególny rok"

Gość PR24 przyznał, że dla niego rok 1981 był szczególny, był to bowiem rok jego ślubu, kiedy zaś 13 grudnia wprowadzano stan wojenny, wraz z żoną spodziewał się pierwszego dziecka - córki - która urodziła się jeszcze w stanie wojennym.

Zapytany o ocenę stanu wojennego, stwierdził, że było to wydarzenie, które zatrzymało w Polsce rozwój i wzrost gospodarczy, jednak - jego zdaniem - brak stanu wojennego niewiele by w tym zakresie zmienił. Solidarność nie była gotowa do rządzenia, kraj był w kryzysie, wzrostu gospodarczego i tak by nie było.

- Gdyby stanu wojennego nie było, to pewnie też byłoby podobnie. Tyle że nie byłoby być może tych kilkudziesięciu, kilkuset ofiar i nie byłoby tych opresji. Więc to jest rzeczywiście sytuacja, którą oceniają dzisiaj historycy. Natomiast z punktu widzenia gospodarczego - wydaje mi się, że niewiele by to zmieniło - patrząc na to z perspektywy tych czterech dekad - wyjaśnił Marek Sawicki.

Stan wojenny "próbą nastraszenia Polaków"

O stanie wojennym z perspektywy historycznej i politycznej, Marek Sawicki stwierdził, że był próbą "nastraszenia Polaków i odwiedzenia ich od tych demokratycznych nadziei i aspiracji". - Wydaje mi się, że akurat w tym względzie na dłuższą metę ta próba się nie udała, bo przekorna dusza Polaków sprawiła, że rzeczywiście w 1989 roku udało się już tę władzę pogonić - dodał.

Jego zdaniem wydarzenia stanu wojennego przyspieszyły przemiany demokratyczne, bo bez nich opozycja być może rozwijałaby się znacznie wolniej.

Marek Sawicki mówił także o problemie, którym jest - wciąż - nierozliczenie stanu wojennego.

Stan wojenny.jpg
40. rocznica stanu wojennego - serwis specjalny. Posłuchaj wspomnień świadków

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:40 PR24_mp3 2021_12_13-16-34-58_Sawicki.mp3 Marek Sawicki o stanie wojennym ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem