more_horiz

Zmartwychwstanie Pańskie A.D. 2022. Ks. prof. Cisło: w naszych sercach rodzi się radość

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 15:30
- Piękny poranek wielkanocny nadaje sens naszej wierze i nadzieję. We wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość (...). Ten, który łamie więzy śmierci, zwycięża ją, jedyny w historii Pan życia  - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Gościem Adriana Klarenbacha była również Ewa Piekarska-Dymus (prezes zarządu Polskiej Akcji Medycznej).
Ks. prof. Cisło: wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość ze Zmartwychwstania Pańskiego
Ks. prof. Cisło: wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość ze Zmartwychwstania Pańskiego Foto: Wikimedia Commons/CC

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze dla katolików święta w roku. Tegoroczne mają inny charakter niż zazwyczaj, odbywają się w cieniu wojny. O specyfice ich świętowania mówił gość PR 24 ks. prof. Waldemar Cisło.  

- Jesteśmy w klimacie Wielkiego Tygodnia. Poprzedzała go Niedziela Palmowa - wielki, triumfalny wjazd Chrystusa (do Jerozolimy - przyp. red.). Myślę, że dla nas wszystkich mentalnie jest to ciekawa droga, którą przebywamy tak szybko, śledząc liturgię - od "Hosanna!" i rzucania gałązek palmowych pod kopyta osiołka, na którym wjeżdża Chrystus, przez Wielki Piątek - "Ukrzyżuj Go!" - po nadzieję, która przerywa ciszę Wielkiej Soboty w słowach "Alleluja!" - tłumaczył duchowny. 

Gościem audycji była także Ewa Piekarska-Dymus, prezes zarządu Polskiej Akcji Medycznej. Na antenie PR24 dzieliła się doświadczeniem pracy na misjach w najuboższych krajach Afryki. Jak podkreśliła "trudne jest poczucie bezsilności".

- Będąc na misjach, zyskałam wiarę, ale z inną świadomością. Przez lata, patrząc na cierpienie ludzi, spotykałam się z ogromną otwartością, życzliwością, serdecznością - wspomniała. 

Prezes Polskiej Akcji Medycznej wskazała na podstawową różnicę w mentalności krajów misyjnych.  - Im człowiek ma mniej dóbr materialnych, tym jest bardziej otwarty, życzliwy i szczery - oceniła. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:23 PR24_mp3 2022_04_17-14-33-19.mp3 Ks. prof. Waldemar Cisło o radości płynącej ze zmartwychwstania ("Rozmowa PR24") 

***

Tytuł audycji: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie), Ewa Piekarska-Dymus (prezes zarządu Polskiej Akcji Medycznej)

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 14.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także