more_horiz

Sachajko: podejrzewam, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 19:35
- Mamy na całym świecie problemy inflacyjne. Przed chwilą czytałem, że bank Wielkiej Brytanii spodziewa się pod koniec roku inflacji 10-procentowej, również rozpoczęli podwyższanie stóp procentowych. Problem jest w rozhuśtanej gospodarce zasobami naturalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

Stopy procentowe w Polsce wzrosną o trzy czwarte punktu procentowego. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że podwyżka stóp była niższa, niż prognozowali eksperci. Podkreślił, że oczekiwano podwyżki o cały punkt procentowy. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat poseł K'15 Jarosław Sachajko.

"Inflacja to problem całego świata"

Gość PR24 podkreślił, że sytuacja jest dramatyczna szczególnie dla tych, którzy są obciążeni kredytami hipotecznymi. Od początku, od chwili, kiedy Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe, do dodatkowych kosztów tych kredytów dołączyło ponad 5,25 proc. wynikające ze stóp procentowych. Ale dalsze koszty kredytów, to także rosnące koszty banków, WIBOR.

- Ja podejrzewam, że to nie jest koniec tych podwyżek. Mamy na całym świecie problemy inflacyjne. Przed chwilą czytałem, że bank Wielkiej Brytanii spodziewa się pod koniec roku inflacji 10-procentowej, również rozpoczęli podwyższanie stóp procentowych. Problem jest w rozhuśtanej gospodarce zasobami naturalnymi - mówił Jarosław Sachajko.

Jego zdaniem "to, co pan Putin zgotował światu" odbija się wszędzie, w USA, chociaż te mają swoje zasoby naturalne, a tym bardziej w Europie, która wszakże od lat stawiała na kupowanie zasobów przede wszystkim w Rosji i nie korzystała z własnych zasobów.

- Tak naprawdę w tej chwili Polska powinna postawić na zgazowanie węgla do wodoru, postawić na biogazownie, również na fotowoltaikę, chociaż fotowoltaika z odnawialnymi źródłami energii średnio ma coś wspólnego, bo my te panele produkujemy w Chinach i sprowadzamy je do Europy, udając "jak struś", jak w Chinach się produkuje dwutlenek węgla, to tam można, a my mamy tylko czystą energię i zapominamy, że świat jest okrągły - podkreślił Sachajko.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:30 PR24_mp3 2022_05_05-16-35-25_Sachajko.mp3 Jarosław Sachajko o wzroście stóp procentowych ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 16.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także