more_horiz

Grzegorz Napieralski: przez upór ministra Zbigniewa Ziobry nie dostajemy środków z UE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 19:23
- Minister Zbigniew Ziobro popełnił bardzo wiele błędów, dzisiaj zostały one wytknięte, ale najpoważniejsze zarzuty wobec pana ministra to zablokowanie środków z UE i kary, które płacimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
Grzegorz Napieralski
Grzegorz NapieralskiFoto: PR24/PJ

Sejm rozpoczął w czwartek po godz. 17 debatę nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek ten złożyli 11 maja posłowie: KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050.

Grzegorz Napieralski komentował dyskusję o odwołaniu ministra sprawiedliwości. Jak stwierdził, to działania Zbigniewa Ziobry spowodowały wstrzymanie wypłat środków UE dla Polski. - Dzisiaj parlamentarzyści, którzy wychodzili na mównicę sejmową, wyliczali bardzo dokładnie, jak te pieniądze mogłyby być dzisiaj inaczej spożytkowane, jakie są w Polsce potrzeby. Przez upór ministra Ziobry, jego błędne decyzje i namawianie Zjednoczonej Prawicy do błędnego zachowania płacimy kary i nie dostajemy środków z UE - zaznaczył.

Gość audycji był pytany o wstrzymanie się od głosu posłów Platformy Obywatelskiej podczas głosowania nad ratyfikacją decyzji o zasobach własnych UE. - Nam chodziło o to, by plan odbudowy naszego kraju był dobrze przygotowany, skonsultowany z opozycją i samorządami, aby decyzje nie były podejmowane tylko na szczeblu rządowym, tak się nie stało i dlatego mieliśmy odrębne zdanie - zaznaczył.

 - UE podzieliła nasze zastrzeżenia, brak wolności sądów, dobrego prawa dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, próba jego upartyjnienia przez ministra Ziobrę jest czymś niebezpiecznym dla polskiej demokracji. To dlatego zostały wstrzymane pieniądze dla Polski - stwierdził.

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w czwartek odrzucenie wniosku o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za pozytywną opinią do wniosku zagłosowało 14 posłów, 16 posłów opowiedziało się za jego odrzuceniem.

Czytaj także:

Złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości zapowiedział wcześniej szef PO Donald Tusk. Odnosząc się do niezatwierdzonego wciąż przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy, mówił, że to właśnie Ziobro "blokuje te ponad 700 mld zł środków europejskich, które wciąż czekają na Polskę".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem