more_horiz

Duże zmiany na wschodniej flance NATO. Kulasek: to zwiększy bezpieczeństwo naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 17:15
- Zwiększenie sił szybkiego reagowania NATO do ponad 300 tys. żołnierzy to ważna sprawa. Pytanie tylko, jak to będzie realizowane i od kiedy - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. 
Marcin Kulasek
Marcin KulasekFoto: PR24

Gość PR24 skomentował szczyt NATO w Madrycie. Jak zauważył, częściowo można przy tym wydarzeniu mówić o sukcesie Polski. - Ale szklanka jest w połowie też pusta. Pozytywami szczytu są na pewno decyzje o tym, że Szwecja i Finlandia mają zielone światło jeśli chodzi o przystąpienie do NATO, dzięki czemu Sojusz będzie miał na Morzu Bałtyckim pełną swobodę działania. To zwiększy także bezpieczeństwo naszego kraju - mówił polityk.

"Nie ma w Polsce stałych baz"

Wśród kolejnych pozytywnych aspektów szczytu wymienił zwiększenie sił szybkiego reagowania do ponad 300 tysięcy żołnierzy oraz jednoznaczne zdefiniowanie przez Sojusz Północnoatlantycki, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Paktu.

- Niestety, póki co nie ma w Polsce stałych baz, dowództwo się wprawdzie zwiększa, ale o stałych bazach się nie mówi, a ta najbliższa jest w Niemczech - mówił Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. Polityk przypomniał, że nie wypowiedziano umowy Rosja - NATO z 1997 r., która to zabraniała powstawania baz wojskowych w państwach, nowych członkach Sojuszu. 

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że NATO podtrzymuje swoją strategię obronną, a atak na jednego z członków Sojuszu będzie traktowany jak atak na wszystkie państwa NATO. Potwierdził tym samym zobowiązania sojuszników do obrony każdego kawałka terytorium NATO. Ponadto w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji NATO zdecydowało o wzmocnieniu obrony wschodniej flanki i zwiększeniu sił wysokiej gotowości z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy żołnierzy.

Czytaj także:

Zaakceptowano również nową koncepcję strategiczną NATO i podjęto decyzję o zwiększeniu inwestycji w NATO i zwiększeniu wspólnego budżetu. Rozpoczęły się też prace utworzeniem Funduszu Innowacji. Będzie on wspierał rozwój nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania na potrzeby zarówno cywilne jak i wojskowe. To pierwszy w historii NATO Fundusz Innowacji.


Posłuchaj
12:50 _PR24_AAC 2022_06_30-16-35-22.mp3 "Niestety, póki co nie ma w Polsce stałych baz, a ta najbliższa jest w Niemczech". Kulasek o szczycie NATO ("Rozmowa PR 24")

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Kulasek z Nowej Lewicy

Data emisji: 30.06.2022

Godzina: 16:35

 

Zobacz także

Zobacz także