Marek Sawicki: czas postawić w Polsce na biogazownie

 - Z produktów ubocznych i odpadowych rolnictwa możemy rocznie produkować ok. 10 mld metrów sześciennych gazu. Jeśli dołożymy do tego biomasę komunalną, to mamy kolejne 6-8 mld. To więcej niż importowaliśmy przed agresją Rosji na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki.

2022-07-25, 18:30

Marek Sawicki: czas postawić w Polsce na biogazownie
Marek Sawicki. Foto: PR24/TB

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Polska wynegocjowała 58 mld euro w ramach KPO, ale zapotrzebowała niecałe 36 mld. - 22 mld euro są do wykorzystania. Warto te pieniądze przeznaczyć na nowoczesne technologie w zakresie energii odnawialnej. Biogazownie mogą dostarczać gaz na potrzeby komunalne i być wykorzystane do produkcji wodoru. Chodzi o wykorzystanie produktów ubocznych i odpadowych z rolnictwa, których naprawdę mamy dużo. Tylko z tego możemy rocznie produkować ok. 10 mld metrów sześciennych gazu. Jeśli dołożymy do tego biomasę komunalną, to mamy kolejne 6-8 mld. To więcej niż importowaliśmy przed agresją Rosji na Ukrainę - powiedział Marek Sawicki.

Czytaj także:

Jego zdaniem jest najwyższy czas, aby wystąpić o te pieniądze. - Tym bardziej, że w KE trwa dyskusja czy niewykorzystanych środków nie nie przeznaczyć dla tylko dla tych, którzy mają gotowe projekty w zakresie energii odnawialnej. Duńczycy mają już 30 proc. gazu pochodzenia rolniczego. Czas również w Polsce inwestować w te instalacje. Za 100 mld złotych, czyli 22 mld euro, można w Polsce zbudować co najmniej 5 tys. biogazowni o mocy 1 MW, a więc prawie po dwie biogazownie w każdej gminie. Przy założeniu, że dokładamy do tego wiatraki i fotowoltaikę, te gminy można w ciągu 3-5 lat uczynić samowystarczalnymi energetycznie - tłumaczył poseł PSL-Koalicji Polskiej.

REKLAMA

Posłuchaj

Marek Sawicki gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 12:18
+
Dodaj do playlisty

 Na początku czerwca KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej