more_horiz

"Nikt w UE nie jest do Polski wrogo nastawiony". Marek Sawicki o KPO

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 18:24
- Współtworzymy UE, KE współtworzą komisarze, a RE szefowie państw. W zależności od tego, jak oni działają, jakie mają przełożenie, takie mamy efekty - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.

Mimo zgody na zrealizowanie tzw. kamieni milowych Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska cały czas blokuje wypłatę, tłumacząc, że zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości nie są wystarczające. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Jak dodał, Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. Zapowiedział też powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba widzi, że celem tych interwencji [Komisji Europejskiej] nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce - stwierdził. 

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w świetle tych wypowiedzi ewentualna koalicja PiS-PSL jest niemożliwa. - Jesteśmy partią proeuropejską, za pozostaniem Polski w UE i korzystaniem ze środków europejskich. Jarosław Kaczyński dał do zrozumienia, że nie tylko nie liczy na środki z KPO, które zagwarantował premier Mateusz Morawiecki, ale też że przepadną nam środki z wieloletnich ram finansowych. Gdy Mateusz Morawiecki był podnoszony do rangi premiera, to głównym z powodów była kwestia poprawy relacji Polski wewnątrz UE. Mamy też komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Sytuacja jest taka, że ani komisarz Wojciechowski nie poprawił tych relacji, ani premier - mówił Marek Sawicki. 

Audyt

Tymczasem europoseł Guy Verhofstadt stwierdził, że jeżeli von der Leyen zgodzi się na wypłatę Polsce funduszy z KPO, to powinna pożegnać się z pełnioną funkcją. - Parlament Europejski de facto jest ciałem dekoracyjnym. Zakres prawny przygotowuje KE, a akceptuje i zatwierdza Rada Europejska. Trzeci co do ważności komisarz w KE, Janusz Wojciechowski, jest Polakiem. Natomiast w Radzie Europejskiej polskie sprawy reprezentuje Mateusz Morawiecki. Radzę Jarosławowi Kaczyńskiemu, żeby dokonał audytu zasług i osiągnięć premiera Morawieckiego w Brukseli. Do czego i w jakich sprawach się zobowiązał, co żyrował prezydent Andrzej Duda, a co premier Morawiecki powiedział w tej sprawie Kaczyńskiemu. Mam wrażenie, że prezes PiS nie wie o wszystkim - tłumaczył poseł PSL. 

Wina

Podkreślił, że nikt w UE nie jest wrogo do Polski nastawiony. - Współtworzymy UE, KE współtworzą komisarze, a RE szefowie państw. W zależności, jak oni działają, jakie mają przełożenie, takie mamy efekty. Polska jest piątym co do wielkości państwem UE, nawzajem powinniśmy się szanować. Powinniśmy przestać uprawiać propagandę, tylko odnosić się do faktów. Inicjatorem zasobów własnych UE był premier Mateusz Morawiecki, który w styczniu 2020 roku proponował KE podatek cyfrowy i od korporacji finansowych. To w KE się spodobało. To był jeden z ważniejszych etapów do federalizacji UE, z czym ja się nie zgadzam. PiS też się z tym nie zgadza. Premiera Morawieckiego rozlicza dziś z tego minister Zbigniew Ziobro. Nie zwalajmy więc winy na nie wiadomo kogo z zewnątrz - powiedział Sawicki. 

Posłuchaj
15:00 PR24 2022_08_10-17-34-19.mp3 Marek Sawicki gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

 wywiadzie dla radiowej Jedynki szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski podkreślił, że w kontekście relacji z KE Polska rozważa wszystkie możliwości: zarówno prawne, jak i traktatowe, w tym także możliwość weta. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także