"Wybrano zły moment". Senator KO o reparacjach od Niemiec

- Boję się, że niekontrolowany atak może wyzwolić po drugiej stronie najgorsze pomysły - mówił w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej.

2022-09-02, 18:25

"Wybrano zły moment". Senator KO o reparacjach od Niemiec
Aleksander Pociej. Foto: PR24/AK

Na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Z raportu wynika, że suma strat materialnych to 797 mld 398 mln zł. Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki w wyniku działań wojennych i okupacji wyniosły około 19 mld 310 mln zł.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wybrano zły moment na podniesienie kwestii reparacji. - W czasie wojny wznieca się wojnę z drugim sąsiadem. Moment jest tak źle wybrany, że można tylko zapłakać. Pewne sprawy załatwia się w ciszy, naciskając, gdy posiada się polityczny lewar. Tymczasem ogłoszono krucjatę w najgorszym momencie - powiedział Aleksander Pociej. 

Dodał, że akcja zawsze wywołuje reakcję. - Boję się, że niekontrolowany atak może wyzwolić po drugiej stronie najgorsze pomysły, z których część Niemców słynęła w latach 70. XX wieku - Herbert Hupka i Erika Steinbach. Jako cała Europa znajdujemy się w starciu z Rosjanami. Akurat teraz wymyślić wojenkę z Niemcami? To jest chory pomysł - tłumaczył senator KO. 


Posłuchaj

Aleksander Pociej gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 14:59
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Do prezentacji raportu krytycznie odniósł się także Donald Tusk. Przekonywał na briefingu prasowym, że "nie chodzi o żadne reparacje wojenne od Niemiec, tu chodzi o kampanię polityczną w Polsce, PiS chce na antyniemieckiej narracji odbudować poparcie".

Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 r. - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Aleksander Pociej (KO-PO)

REKLAMA

Data emisji: 2.09.22

Godzina emisji: 17.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej