CPK będzie generował ogromne zyski. Prezes zarządu: projekt broni się jako inwestycja

- Centralny Port Komunikacyjny broni się najpierw jako sama inwestycja. Nie bez przyczyny jest tak, że wybór inwestora strategicznego dokonywany jest spośród firm prywatnych, które nie przychodzą do Polski tylko z tego powodu, że kochają nasz kraj, ale dlatego, że chcą tutaj zrobić biznes i oczekują określonej stopy zwrotu - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Wild, prezes zarządu CPK.

2023-10-11, 20:15

CPK będzie generował ogromne zyski. Prezes zarządu: projekt broni się jako inwestycja
Do CPK będzie docierała Kolej Dużych Prędkości. Projekt otrzymał unijne finansowanie.Foto: Twitter/CPK

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

"Ponad miliard złotych dochodu rocznie"

Mikołaj Wild zwracał uwagę na prognozy finansowe dotyczące budowy CPK. - Sama budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest przedsięwzięciem opłacalnym, a niezależnie od tego, że będzie generowała korzyści dla nas, jako właśnie właściciela tej infrastruktury, będzie również generowała korzyści poprzez wzrost dochodów z ceł i podatków. Dzisiaj ogłosiliśmy raport przygotowany przez YE - jedną z czołowych firm doradczych na świecie, gdzie na liczbach zostało wykazane, że po uwzględnieniu dochodów z ceł i podatków ta część inwestycji, która będzie ponoszona przez państwo polskie, zwróci się już po 12 latach z samych dodatkowych wpływów do budżetu pochodzących z cła i VAT-u, a od połowy lat 30. dodatkowe roczne dochody do budżetu państwa z cła i VAT będą przekraczały miliard złotych.

"Istotne znaczenie militarne"

Gość audycji podkreślił, że infrastruktura CPK będzie możliwa do wykorzystania również w trakcie ewentualnych działań wojennych. - Jesteśmy przygotowani do tego poprzez posiadanie lotniska wyposażonego w dwie niezależne drogi startowe. Jesteśmy w stanie przyjąć nieporównywalnie większą liczbę żołnierzy i większą ilość sprzętu, niż to jest możliwe dotychczas. Niezależnie od tego, zintegrowany system kolejowy pozwala w sposób sprawny przetransportować zarówno żołnierzy, jak i sprzęt tam, gdzie to będzie potrzebne. Rozbudowa tras kolejowych w kierunku przez Łomżę do Giżycka i dalej w stronę tzw. przesmyku suwalskiego posiada istotne znaczenie militarne, ponieważ zwiększa dostępność za pomocą tras kolejowych tych miejsc, które są szczególnie istotne z punktu widzenia militarnego.

Polskie biuro architektoniczne JSK Architekci zaprojektuje wieżę kontroli ruchu lotniczego Centralnego Portu Komunikacyjnego, poinformował rzecznik spółki Konrad Majszyk. Będzie to najwyższy tego typu budynek w Polsce; maksymalna wysokość wieży CPK to 105 metrów.

REKLAMA

Posłuchaj

Mikołaj Wild o budowie CPK (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24) 13:59
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Mateusz Maranowski 

REKLAMA

Gość: Mikołaj Wild

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 17.41

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej