"Moglibyśmy podjąć właściwą decyzję". Poseł Polski 2050 chce referendum w sprawie aborcji
2024-03-11, 17:55
- Jeżeli udałoby się doprowadzić do tego, by w Polsce rozpisać referendum na temat aborcji, to mielibyśmy jasne zdanie społeczeństwa i moglibyśmy, jako parlament, podjąć właściwą decyzję - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Łukasz Osmalak. Sejmowa debata na temat prawa do przerywania ciąży zaplanowana jest 11 kwietnia.
Sprawa aborcji dzieli kluby parlamentarne koalicji rządzącej. Za liberalizacją prawa do przerywania ciąży opowiada się Lewica, Polska 2050 zaś obiera bardziej konserwatywny kurs i chce doprowadzić do referendum w tej sprawie. W niedzielę, podczas spotkania z mieszkańcami Tychów, lider Polski 2050 Szymon Hołownia ocenił, że obecny Sejm jest dużo bardziej konserwatywny niż polskie społeczeństwo. Przyznał, że o realną zmianę w Sejmie może być trudno, za to "dużo łatwiej będzie w polskim społeczeństwie".
- Pan marszałek Szymon Hołownia jest człowiekiem otwartym, który chce i potrafi rozmawiać, i będzie robił wszystko, żeby do rozmowy w kwestii aborcji doszło - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Łukasz Osmalak. Przypomniał, że sejmowa debata w sprawie przerywania ciąży zaplanowana jest 11 kwietnia. Wyraził nadzieję, że wtedy "wszystkie propozycje będą leżały na stole i będziemy mogli nad wszystkimi propozycjami głosować i dyskutować w komisjach".
Dyskusja o aborcji w Sejmie. Poseł Polski 2050 ma nadzieję na konsensus
Pytany, czy w związku z postawą szefa Polski 2050 Szymona Hołowni w sprawach aborcji nie boi się ucieczki liberalnego elektoratu, gość "Rozmowy PR24" przyznał, że jego ugrupowanie jest "opcją polityczną, która jest, w pewnym sensie, światopoglądowo, najbardziej podzielona, w pozytywnym tego słowa znaczeniu".
- Pokazujemy, że ludzie mający poglądy prawicowe i lewicowe, jeśli siądą i rozmawiają, to są w stanie wypracować konsensus, stworzyć coś dobrego - wyjaśnił. - Mam nadzieję, że ta debata, rozmowa, jaką chcemy zacząć, na temat aborcji, przyniesie pożądany efekt - w końcu się dogadamy, w końcu, po ponad 30 latach, taki projekt zagości w Sejmie i będzie procedowany - podkreślił polityk Polski 2050.
REKLAMA
Ocenił, że "ostatnie 30 lat to wieczne porażki związane z procedowaniem tego typu projektów w Sejmie".
Polska 2050 chce referendum w sprawie aborcji. "Moglibyśmy podjąć właściwą decyzję"
Nawiązując do wypowiedzi Donalda Tuska, który mówił, że nikt nie ma prawa narzucać innym swoich poglądów i ich konsekwencji, gość Polskiego Radia 24 odparł, że w to wpisuje się pomysł Polski 2050 na zorganizowanie referendum w sprawie aborcji, będące "najlepszą drogą" do nienarzucania innym poglądów.
- Jeżeli udałoby się doprowadzić do tego, by w Polsce rozpisać referendum na temat aborcji, to mielibyśmy jasne zdanie społeczeństwa, wiedzielibyśmy, jaki odsetek społeczeństwa jest za jak daleką liberalizacją kwestii aborcji i moglibyśmy, jako parlament, podjąć właściwą decyzję - mówił Łukasz Osmalak.
Więcej w nagraniu:
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Sejm zajmie się projektami dotyczącymi aborcji. Borowski: Hołownia "przekombinował"
- Prawo aborcyjne. Anita Kucharska-Dziedzic: Sejm ciągle zwleka, to nieakceptowalne dla wielu kobiet
- Prawo do aborcji w karcie praw podstawowych UE. Tego chce Emmanuel Macron
Sejm o aborcji. Cztery projektu ustaw trafił do Laski Marszałkowskiej
W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów KO, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyły w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Łukasz Osmalak (Polska 2050)
Data emisji: 11.03.2024
Godzina emisji: 16.36
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl
REKLAMA