Ustawa o depenalizacji aborcji. Michał Jaros: to kobieta powinna decydować o sobie

2024-07-11, 18:45

- Wierzę głęboko, że niektórzy pójdą po rozum do głowy i zagłosują za prawem kobiet, które w ostatnich latach nie było w Polsce przestrzegane. Trzeba zmienić prawo aborcyjne, to ustawa idąca w dobrym kierunku - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Jaros (Platforma Obywatelska).

Sejm debatuje nad projektem w sprawie depenalizacji aborcji. Przewiduje on zniesienie kary za pomoc w przerywaniu ciąży. Obecnie aborcja jest w Polsce legalna, jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety lub gdy dziecko zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu.

"W sprawie aborcji Kościół nie powinien wysługiwać się państwem"

Michał Jaros zwracał uwagę, że dyskusje o prawie do aborcji były i będą, natomiast czym innym jest kwestia przekonywania kogoś do przeprowadzenia czy zaniechania aborcji, a czym innym sama możliwość jej przeprowadzenia.

- Na końcu jest jednak prawo do aborcji (…). Każda kobieta czy para powinna podejmować tę decyzję. Przede wszystkim to kobiety powinny decydować o sobie. Tak w ostatnich latach nie było. (…) Kościół powinien się tu poczuć do swojej misji i roli i ewangelizować, a nie wysługiwać się państwem - dodał poseł.

Posłuchaj

Michał Jaros o depenalizacji aborcji (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:10
+
Dodaj do playlisty

"Związki partnerskie to kwestia cywilizacyjna"

Projekt dotyczący związków partnerskich trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Przygotowała go ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Ma on dotyczyć między innymi prawa do wspólnego rozliczania się, prawa do informacji medycznej i prawa do odwiedzania się w szpitalu.

REKLAMA

Gość audycji stwierdził, że związki partnerskie powinny jak najszybciej zostać zalegalizowane.

- To trzeba unormować, to jest kwestia cywilizacyjna. Wiele Polek, wielu Polaków tego od nas oczekuje. Współpracuję z wieloma osobami, które od lat są w związku partnerskim, które chciałyby normalnie funkcjonować, mając prawo do informacji o stanie zdrowia partnera czy prawo do dziedziczenia. To kwestie fundamentalne, cywilizacyjne, które dawno temu powinny być rozwiązane - mówił Jaros.

Czytaj także: 

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy aborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

***

AudycjaRozmowa Polskiego Radia 24
ProwadzącyPaweł Pawłowski
Gość: Michał Jaros (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 17.30

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej