Klauzula sumienia może uniemożliwić procedurę leczniczą? "Nie obowiązuje w szpitalu"

Rzecznik Praw Pacjenta na antenie Polskiego Radia 24 zaapelował o to, aby zgłaszać wszystkie nieprawidłowości w szpitalach dotyczące legalnego przerwania ciąży. - W każdej sytuacji będzie podejmowana interwencja i będziemy pomagać - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

2024-06-26, 12:10

Klauzula sumienia może uniemożliwić procedurę leczniczą? "Nie obowiązuje w szpitalu"
Czy klauzula sumienia może uniemożliwić procedurę leczniczą?. Foto: Shutterstock/Chinnapong

Rzecznik Praw Pacjenta w audycji "Pomówmy o tym" Polskiego Radia 24 został zapytany m.in. o to, czy klauzula sumienia może uniemożliwić procedurę leczniczą.

- Klauzula sumienia jest uprawnieniem, które przysługuje tylko i wyłącznie lekarzowi. Na wstępie należy podkreślić, że klauzula sumienia nie obowiązuje w placówce szpitalnej. W sytuacji, gdy kobieta przychodzi do placówki szpitalnej ze wskazaniami do legalnej terminacji ciąży, to ten zabieg powinien być bezwzględnie wykonany - oświadczył Bartłomiej Chmielowiec.

Posłuchaj

Bartłomiej Chmielowiec o tym, czy klauzula sumienia może uniemożliwić procedurę leczniczą (Pomówmy o tym) 75:13:14
+
Dodaj do playlisty

- Placówka szpitalna, podpisując umowę z NFZ, zobowiązała się, że opieka będzie przeprowadzona w sposób kompleksowy, tj. że placówka będzie zajmowała się nie tylko sytuacjami, które dotyczą szczęśliwego rozwiązania, ale także dramatami kobiet, które mają zagrożenia życia lub zdrowia związane z ciążą. W takiej sytuacji placówka bezwzględnie powinna wykonać zabieg zakończenia ciąży - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Legalna aborcja. Rzecznik Praw Pacjenta o kompleksowej opiece

Na uwagę prowadzącego, że tego typu zabiegi nie zawsze są przeprowadzane - zwłaszcza w szpitalach zlokalizowanych w regionach konserwatywnych, rzecznik praw pacjenta odpowiedział, że "powinniśmy mówić w kategorii przeszłości". - Być może tak było - rozpoczął, po czym dziennikarz dopytał: dlaczego "być może było?" - Być może tak było lub było w niektórych sytuacjach, ale chcę przypomnieć, że 30 maja 2024 weszło w życie rozporządzenie ministry Izabeli Leszczyny, które zmienia ogólne warunki umów. Gdy placówka szpitalna nie zapewni, niezależnie od regionu, w którym się znajduje, realnej pomocy pacjentce w legalnym przerwaniu ciąży, wówczas tej placówce grozi kara do 500 tys. zł za każdy przypadek, a w sytuacjach skrajnych rozwiązanie kontraktu - mówił.

REKLAMA

- Chciałbym zaapelować do wszystkich pacjentek, ale także ich najbliższych osób, które je wspierają w ciąży, w tych radosnych, ale także dramatycznych i tragicznych momentach, aby pamiętały o tym, że jest instytucja Rzecznika Praw Pacjenta, która stoi na ich straży. Chciałbym prosić o zaufanie do naszej instytucji i zagwarantować, że w każdej sytuacji mogą liczyć na naszą pomoc. Potrzebujemy informacji, zgłoszeń (...). Gdy widzicie brak empatii, celowe działania, które mają przymusić do odstąpienia od tego, co prawnie się należy (proszę dzwonić na - red.) 800 190 590. To numer do całodobowej infolinii RPP, czynny całą dobę - mówił gość Polskiego Radia 24 i zaprosił również do kontaktu mailowego. - W każdej sytuacji będzie podejmowana interwencja i będziemy państwu pomagać - podkreślił Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj także:

***

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

REKLAMA

Gość: Bartłomiej Łukasz Chmielowiec - Rzecznik Praw Pacjenta

Data emisji: 25.05.2024

Godzina emisji: 22:06

PR24.pl/sb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej