Koalicja z nową umową? Pawliczak: nie wolno tego zepsuć
- Jeżeli stworzyliśmy coś naprawdę świetnego, jeśli chodzi o koalicję 15 października, wygraliśmy wybory, to nie wolno tego zepsuć. Jeżeli miałoby dojść do jakichkolwiek negocjacji w tej kwestii, to na pewno pomiędzy liderami, a znaczące i ostanie słowo powinien tu mieć pan premier - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak (Koalicja Obywatelska)
2025-01-23, 19:15
Po wyborach prezydenckich będzie potrzebna jakaś renegocjacja umowy koalicyjnej - powiedziała w RMF FM Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050. Jak zastrzegła minister funduszy i polityki regionalnej, nie należy tego interpretować, jako "zachwianie koalicją". Pełczyńska-Nałęcz nie mówiła o konkretnych rozwiązaniach, stwierdziła, że "to będzie moment, żeby siąść i zobaczyć, co się udało, co się nie udało i tę umowę zrewidować, ewaluować, zobaczyć, czy nie wymaga aneksowania".
Karolina Pawliczak zauważyła, że w sprawach umowy koalicyjnej powinien wypowiadać się premier, a nie pani minister. - Są pewne zasady, choćby umowy koalicyjnej. Jeżeli każdy minister będzie wypowiadał się w swoim imieniu, to kiepsko to widzę - stwierdziła.
- Nie jest rolą pani minister w ten sposób przedstawiać sprawę, jeśli już to umowę renegocjują liderzy partyjni, którzy tę umowę zawierali (…). Nie chciałabym, żeby doszło do jakichkolwiek sytuacji, które by iskrzyły, PiS skrupulatnie każdą taką sytuację wykorzysta - ostrzegała posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Posłuchaj
Karolina Pawliczak o koalicji 15 października (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:16
Dodaj do playlisty
Pawliczak była pytana, czy celem tej dyskusji nie jest zrewidowanie zapisu umowy koalicyjnej mówiącego o zmianie na stanowisku marszałka Sejmu. - Umowa koalicyjna obowiązuje, nie jestem fanką ani wielką zwolenniczką pana Czarzastego, ale szanuję umowy i rozumiem, że ta umowa została podpisana w gronie poważnych ludzi. Zawarta umowa powinna obowiązywać - podkreśliła.
REKLAMA
Zobacz także:
Spor między koalicjantami budzi m.in. projekt ustawy, która ma ograniczyć upartyjnienie spółek Skarbu Państwa. Nie zyskał on poparcia podczas wspólnych obrad dwóch sejmowych komisji. To był jeden z ważniejszych projektów koalicji 15 października - mówi jego autor poseł Rafał Komarewicz z Polski 2050. Przeciwko projektowi głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej i PSL, przedstawiciele PiS wstrzymali się od głosu.
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadząca: Paweł Pawłowski
Gość: Karolina Pawliczak (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 23.01.2025
Godzina emisji: 17.33
Źródło: PR24/ka / RMF FM
REKLAMA
REKLAMA