Polscy żołnierze trafią do Ukrainy? "Odpowiem dyplomatycznie"
2025-02-24, 17:52
Brytyjski "Daily Telegraph" ujawnił niedawno plan rozmieszczenia do 30 tys. europejskich żołnierzy w Ukrainie po ewentualnym rozejmie z Rosją. Propozycja, opracowana przez Wielką Brytanię i Francję, miała być przedstawiona na szczycie w Paryżu. Premier Donald Tusk konsekwentnie podkreśla, że Polska żołnierzy do Ukrainy nie wyśle.
Te zapowiedzi potwierdził w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna. - Jedyne, co dzisiaj zadeklarował polski rząd i pan premier, to jest pomoc logistyczna, pomoc z terytorium RP, ale na pewno nie wysyłanie polskich żołnierzy. Dzisiaj sytuacja jest niejasna, a polityka administracji pana prezydenta Trumpa się kształtuje - podkreślił.
Posłuchaj
Szejna: na dziś to definitywne stanowisko
Dopytywany, czy jest to definitywne stanowisko premiera, Andrzej Szejna stwierdził, że odpowie "dyplomatycznie". - Dziś, kiedy toczy się wojna, jest definitywne "nie" pana premiera Donalda Tuska. Natomiast, kiedy będzie szansa na pokój, będzie zupełnie inna sytuacja i wtedy będzie pewnie inna rozmowa - stwierdził wiceszef MSZ.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na szesnasty pakiet sankcji wobec Rosji, który przyjęła UE. Podkreślił, że jest to sukces polskiej prezydencji. - On został uzgodniony w ekspresowym tempie, a wysiłki polskiej prezydencji umożliwiły jego przyjęcie symbolicznie, właśnie w trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział Szejna. W jego opinii, to także ważny, polityczny znak, który pokazuje, że UE jest konsekwentna.
REKLAMA
Wiceminister wyjaśnił, że przyjęty pakiet "składa się z kolejnych sankcji indywidualnych, sektorowych, wymierzonych w różne obszary gospodarki, które przynoszą Rosji dochody - energetyka, finanse, handel". - I będziemy iść dalej, nie cofamy się. Bez względu na to, jakie sygnały negocjacyjne wysyła pan prezydent Donald Trump - stwierdził Szejna.
Wspólne gwarancje bezpieczeństwa
Wiceszef MSZ mówił też, że prawdziwe długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie mogą zapewnić tylko Stany Zjednoczone i Europa, ale działając wspólnie. Podkreślił w tym kontekście, że relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre. - To potwierdziła wizyta w USA pana ministra Radosława Sikorskiego i spotkanie z sekretarzem Marko Rubio, gdzie było podkreślone, że Polska jest twardym, trwałym i wzorcowym partnerem Stanów Zjednoczonych i też państwem frontowym NATO - wskazał Szejna.
Odnosząc się do negocjacji, które strona amerykańska toczy z Rosją w sprawie zakończenia wojny stwierdził, że "nie można uzgodnić pokoju, jego warunków bez Ukrainy". - Za chwilę Europa będzie musiała dołączyć do negocjacji, bo zwróćmy uwagę, że z jednej strony pan prezydent Trump negocjuje z Rosją bezpośrednio, ale z drugiej strony mówi np. o tym, że w przypadku rozejmu potrzebne są wojska europejskie, które stanowiłyby taki kordon - powiedział.
Szejna: słowa Sikorskiego o Iranie są prawdziwe
Andrzej Szejna został też zapytany o Iran. Przypomnijmy, że ministerstwo spraw zagranicznych w Teheranie wezwało polskiego charge d'affaires w związku z wypowiedzią ministra Radosława Sikorskiego, który w rozmowie z Wall Street Journal mówił o istnieniu sojuszu ofensywnego Iran-Rosja. Dodał, że Teheran wysyła śmierć i zniszczenie, a takiemu zagrożeniu należy wspólnie stawić czoło.
REKLAMA
- Strona irańska ma prawo do takiego zachowania, a to, że jest bardzo ścisła współpraca między Iranem a Rosją, jest faktem. Pan minister Sikorski był inicjatorem przetransportowania drona Shahed 136 do USA, żeby pokazać, jak nowoczesna technologia pochodząca z Iranu służy celom rosyjskim, w tym przypadku zabijania ukraińskich żołnierzy - powiedział wiceszef MSZ.
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Andrzej Szejna (wiceszef MSZ, Nowa Lewica)
Data emisji: 24.02.2025
Godzina emisji: 16.33
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA