Buczyńska nie chce Czarzastego w roli marszałka Sejmu. Podała powody

Zgodnie z umową koalicyjną Włodzimierz Czarzasty ma zastąpić Szymona Hołownię w roli marszałka Sejmu. Posłanka Polski 2050 Agnieszka Buczyńska zapowiedziała w Polskim Radiu 24, że zagłosuje przeciwko tej kandydaturze. - Mam bardzo duży problem z przeszłością pana Czarzastego, w związku z jego członkostwem w PZPR - tłumaczyła.

2025-10-15, 17:45

Buczyńska nie chce Czarzastego w roli marszałka Sejmu. Podała powody
Posłanka Polski 2025 Agnieszka Buczyńska. Foto: Jacek Dominski/REPORTER

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Włodzimierz Czarzasty ma zastąpić Szymona Hołownię na stanowisku marszałka Sejmu
  • Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 przyznała, że zagłosuje przeciwko Czarzastemu
  • Podkreśliła, że powodem jest przeszłość tego polityka i jego członkostwo w PZPR

OGLĄDAJ. Agnieszka Buczyńska gościnią Marcina Zawady

Umowa koalicyjna zakłada, że 13 listopada Polska 2050 - w tym wypadku Szymon Hołownia - straci stanowisko marszałka Sejmu. Zostanie nim obecny wicemarszałek, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy. Natomiast Polska 2050 otrzyma stanowisko wicemarszałka.

Wybór Włodzimierza Czarzastego na marszałka Sejmu dzieli jednak posłów Polski 2050. Posłanka Agnieszka Buczyńska, która już wcześniej zapowiedziała, że nie poprze tej kandydatury, podtrzymała swoją decyzję. - Ale to jest wyłącznie moje prywatne stanowisko, nie stanowisko klubu. Tak, jak jest zapisane w umowie koalicyjnej pan Włodzimierz Czarzasty jest kandydatem na marszałka, który musi być przegłosowany przez Sejm, a każdy z posłów będzie głosował nad tą kandydaturą - tłumaczyła. Przyznała, że nie wie, czy będzie dyscyplina w sprawie tego głosowania.

Posłuchaj

Posłanka Polski 2050 Agnieszka Buczyńska gościnią Marcina Zawady (Rozmowa Polskiego Radia 24) 15:03
+
Dodaj do playlisty

Problemem przeszłość Czarzastego

Agnieszka Buczyńska tłumaczyła dlaczego nie zamierza poprzeć polityka Lewicy. - Po prostu mam bardzo duży problem z przeszłością pana Czarzastego, w związku z jego członkostwem w PZPR. Jestem z Gdańska i duch "Solidarności" jest mi bliski. Mój dziadek był stoczniowcem. Wiem, jak w tamtych czasach - z jego opowieści - jak to wszystko wyglądało. I uważam, że ktoś, kto ma takie doświadczenie życiowe i ma to zapisane w swoim CV, nie powinien zasiadać na fotelu drugiej osoby w państwie - podkreśliła.

Posłanka Polski 2050 powiedziała, że w Polsce 2050 "są osoby, które też mają wątpliwość co do tej kandydatury". - Natomiast to nie znaczy, że mówią, że nie będą głosować za kandydaturą pana marszałka Czarzastego - dodała Buczyńska.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24
Prowadzący: Marcin Zawada
Opracowanie: 
Paweł Michalak

Polecane

Wróć do strony głównej