more_horiz

Prezydenckie weto ustawy medialnej. Bartoszewski: inna decyzja byłaby szkodliwa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 19:00
- Pan prezydent odsyła tę ustawę do Sejmu. W Sejmie nie ma większości 276 posłów. Moim zdaniem Sejm nie będzie rozpatrywał tej ustawy do końca tej kadencji. (...) Może ktoś się przyjrzy jakiejś ustawie medialnej w przyszłości. Ale to jest chwilowo wątpliwe - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowe przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Aby odrzucić weto prezydenta w Sejmie potrzeba 276 głosów. Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. W Polskim Radiu 24 omówił o sprawie poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.

Weto do nowelizacji ustawy medialnej "jedynie słuszną decyzją"

Gość PR24 nie krył zadowolenia z decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, nazywając ją "jedyną słuszną". Jak mówił, uzasadnienie głowy państwa w tej sprawie było jasne, precyzyjne i logiczne. - Bardzo mi się podobało właśnie to uzasadnienie. Każda inna decyzja byłaby szkodliwa dla kraju, dla Polski. Pan prezydent to jasno podkreślił - dodał Władysław Teofil Bartoszewski.

- Pan prezydent odsyła tę ustawę do Sejmu. W Sejmie nie ma większości 276 posłów. Moim zdaniem Sejm nie będzie rozpatrywał tej ustawy do końca tej kadencji. A potem ona wygasa, bo jest dyskontynuacja, tak prawo przewiduje. I może ktoś się przyjrzy jakiejś ustawie medialnej w przyszłości. Ale to jest chwilowo wątpliwe - mówił poseł PSL-u.

Polityk stwierdził, że wobec faktu, że TVN jest własnością firmy amerykańskiej, twierdzenie, że "może kupią to Chińczycy albo Rosjanie" jest fałszywą argumentacją. - Stany Zjednoczonej Ameryki, to jest nasz największy sojusznik. I tutaj pan prezydent bardzo jasno to podkreślił, że jesteśmy powiązani traktatami również handlowymi i umowami, i że to jest zupełnie bez sensu argumentacja - dodał Władysław Teofil Bartoszewski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:57 PR24_mp3 2021_12_27-17-35-16_Bartoszewski.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski o zawetowaniu nowelizacji ustawy medialnej ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także