more_horiz

Michał Gramatyka o Pegasusie: nie dziwię się, że polskie służby z niego korzystają

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:18
- Dziś chyba nie ma nic lepszego technologicznie niż Pegasus. Wcale mnie nie dziwi, że go mamy i że polskie służby specjalne korzystają z tego typu oprogramowania - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka z Polski 2050. 
Michał Gramatyka
Michał Gramatyka Foto: PAP / Leszek Szymański

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył, że oprogramowanie Pegasus to "w pełni legalny system". - Państwo polskie byłoby całkowicie niepoważne, gdyby tego rodzaju systemów nie miało na swoim wyposażeniu - powiedział na antenie TV Trwam.

"To nas w ogóle nie powinno dziwić"

Michał Gramatyka w odniesieniu do słów szefa MS podkreślił, że "dziś chyba nie ma nic lepszego technologicznie niż Pegasus". - Wcale mnie nie dziwi, że go mamy i że polskie służby specjalne korzystają z tego typu oprogramowania - zaznaczył.

- Tego typu programów jest całe mnóstwo. Pozwalają one na mniej lub dalej idącą interwencję w prywatność osób. Te programy są wykorzystywane do walki z przestępczością, z terroryzmem. To nas w ogóle nie powinno dziwić - dodał poseł.

17 stycznia przesłuchania rozpoczęła senacka komisja nadzwyczajna, która ma wyjaśnić - jak twierdzą niektórzy politycy - przypadki nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Wysłuchano specjalistów z działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Senacka komisja nie ma jednak uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm.

- Niestety ujawniono co najmniej kilka takich przypadków, które są niewytłumaczalne. Uważam, że w demokratycznym państwie prawa nie powinna być inwigilowana czynna prokurator, która prowadzi sprawy karne. Inwigilacja wobec niej nie powinna mieć miejsca. Jednak do tego doszło i to jest problem - stwierdził Michał Gramatyka.

- Chciałbym zobaczyć w oparciu o jakie argumenty sąd zgodził się na inwigilację czynnej prokuratorki - podsumował rozmówca PR24. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:28 PR24 2022_01_19-17-35-34.mp3 Michał Gramatyka o systemie Pegasus (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość:
Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji:
19.01.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także