more_horiz

Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:20
- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).
Robert Szydlik wyjaśnił w PR24, dlaczego nasze barwy musiały być biało-czerwone
Robert Szydlik wyjaśnił w PR24, dlaczego "nasze barwy musiały być biało-czerwone"Foto: PAP/Marcin Bielecki

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Robert Szydlik mówił na antenie Polskiego Radia 24, że w XIX wieku "Polska walczyła o swoją państwowość pod biało-czerwonymi barwami", a polska flaga jeszcze nie istniała, choć przez "krótki epizod" podobnym sztandarem posługiwało się Księstwo Warszawskie (ten symbol jednak nie utrwalił się w świadomości ówczesnego polskiego społeczeństwa).

Skąd wzięły się symbolizujące Polskę biel i czerwień? - W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali te właśnie dwie barwy. Wtedy jeszcze była powszechna świadomość, przynajmniej wśród warstw wyższych, że przedstawienia flagowe powinny barwnie nawiązywać do herbu - tłumaczył heraldyk na antenie PR24.

Czytaj także:

Zatem, skoro w polskim herbie był biały orzeł na czerwonym tle "nasze barwy musiały być biało-czerwone, byliśmy na nie niejako skazani".

Posłuchaj
10:05 Szkudlik [PR24]PR24 (mp3) 2 maj 2022 17_48_31.mp3 Robert Szydlik o historii polskich barw (Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA)
Data emisji: 2.05.2022
Godzina emisji: 17.47

ms

Zobacz także

Zobacz także