more_horiz

Marek Ast: prezydencki projekt ws. Izby Dyscyplinarnej będzie uchwalony do końca maja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:45
- Uchwalenie ustawy zależy też od tego, czy będzie porozumienie między panem prezydentem a ministrem sprawiedliwości. Ciągle są te kontrowersje związane z tzw. testem niezawisłości i bezstronności sędziów, który został wprowadzony do projektu prezydenckiego. Budzi wątpliwości przede wszystkim Solidarnej Polski - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast.
Marek Ast
Marek Ast Foto: PR24

W środę w przyszłym tygodniu rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Wcześniej, bo już we wtorek, sejmowa komisja ma zająć się prezydenckim projektem ustawy, którego zasadniczym celem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował przewodniczący komisji sprawiedliwości Marek Ast.

Kiedy likwidacja Izby Dyscyplinarnej?

Poseł PiS podkreślił, że ma nadzieję, że projekt ustawy uda się przygotować ostatecznie na posiedzeniu komisji sejmowej, a jeśli tak będzie, to ma też nadzieję, że ustawa trafi na posiedzenie Sejmu i będzie przeprowadzone drugie czytanie, a może nawet uchwalenie dokumentu.

- To zależy też od tego, czy będzie porozumienie pomiędzy panem prezydentem a ministrem sprawiedliwości. Ciągle są te kontrowersje związane z tzw. testem niezawisłości i bezstronności sędziów, który został wprowadzony do projektu prezydenckiego. Budzi wątpliwości przede wszystkim Solidarnej Polski - mówił Marek Ast i dodał, że on też ma wątpliwości, ale mechanizm ten można dobrze skonstruować, tylko potrzeba "dobrej woli".

Gość PR24 został zapytany o swoje przypuszczenia dotyczące tej ustawy - czy uda się ją przyjąć, czy znajdzie się większość do jej uchwalenia? Jak stwierdził, jest optymistą. - Liczę na to, że się uda. Jeśli się nie uda na tym posiedzeniu, to mamy jeszcze drugie majowe i do końca maja na 100 proc. będziemy mieli ustawę - zapewnił polityk.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:20 PR24_mp3 2022_05_05-17-35-57_Ast.mp3 Marek Ast o likwidacji Izby Dyscyplinarnej ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Ast (PiS)
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także