more_horiz

"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 19:05
- Bardzo wiele świąt ma podobne zwyczaje, np. wianki plecione w Boże Ciało, kiedyś zanosiło się do Kościoła i tam miały one nabrać mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem audycji był też ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów.
Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe. Kunecka o Bożym Ciele
"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Goście PR24 mówili o uroczystości Bożego Ciała. Zdaniem Małgorzaty Kuneckiej, z punktu widzenia społeczeństwa, ludzi, istotne jest to, że to "Bóg wychodzi tego dnia do ludzi", a to z kolei wymaga gotowej przestrzeni, kreacji tej przestrzeni i oprawy święta. Oprawa Bożego Ciała, w opinii gościa PR24, jest wpisana np. w porę roku.

- Pojawiają się przeróżne rośliny, ważny jest strój, oczywiście są zwyczaje wspólne dla wszystkich świętujących Boże Ciało, ale są też regionalizmy ujawnione np. w ubiorze. Święto ma typowe korzenie religijne i dopiero na to nakładają się pewne zwyczaje ludowe jak choćby święcenie wianków - mówiła Małgorzata Kunecka.

"Zbliżanie się Jezusa do człowieka"

Ks. Grzegorz Kurp dodał, że mamy do czynienia z kolejnym etapem wcielenia się Boga w nasze życie. Pierwsze bowiem to przyjście Jezusa w Betlejem, który przyjmuje ludzką kondycję, kiedy wstępuje do nieba, zsyła Ducha Świętego, a w czwartek po oktawie zesłania obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- To kolejny etap zbliżenia się Jezusa do człowieka, poprzez Eucharystię, kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy mówi: to jest moje ciało i krew. Bazujemy na wierze w słowa Jezusa. Później język filozoficzny próbował to oddać swoimi kategoriami, dochodząc do wniosku, że nasza dusza, istota nie zmienia się, a przypadłości jak np. włosy, odwrotnie - mówił ks. Grzegorz Kurp.

Posłuchaj
11:34 _PR24_AAC 2022_06_16-17-47-37.mp3 "Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele ("Rozmowa PR 24")

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Małgorzata Kunecka (kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie) i ks. Grzegorz Kurp (rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina: 17:47

Zobacz także

Zobacz także