more_horiz

"Trzeba przekonać nawet Hollywood". Waszczykowski o dochodzeniu do reparacji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 18:30
 - To powinien być front oddziaływania: prawnicy, historycy, dziennikarze i celebryci. Powinni za tym iść przekazy artystyczne. O tym co się stało, jak Polacy cierpieli i walczyli podczas II wojny światowej. Za mało jest na ten temat książek i filmów - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił w czwartek w Sejmie informację w sprawie dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Mówił, że "oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Ocenił też, że termin jej złożenia to kwestia tygodni. 

Gość Polskiego Radia 24 nie wykluczył, że kolejnym krokiem powinno być wynajęcia znanej kancelarii prawnej, ale wskazał też na inne możliwe działania. - Chodzi o promocję naszych argumentów. Trzeba dotrzeć Niemców i środków masowego przekazu na świecie. To powinien być front oddziaływania: prawnicy, historycy, dziennikarze i celebryci. Powinni za tym iść przekazy artystyczne. O tym co się stało, jak Polacy cierpieli i walczyli podczas II wojny światowej. Za mało jest na ten temat książek i filmów - powiedział Witold Waszczykowski.

Przypomniał w tym kontekście, że na pograniczu polsko-białoruskim w latach 40. XX wieku walczył oddział żydowski braci Bielskich. - W Hollywood powstał na ten temat piękny film "Opór" z czołowymi aktorami. Nie mamy takich filmów o naszej Golgocie. Jak walczyliśmy we wrześniu 1939 roku, jak zwalczaliśmy katów, jak przeprowadzaliśmy na nich zamachy. Ta historia nadal czeka. Trzeba przekonać Hollywood, aby pokazano światu piękną i tragiczną polską historię - tłumaczył europoseł PiS. 


Posłuchaj
16:44 PR24 2022_09_15-17-35-28.mp3 Witold Waszczykowski gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

 

Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki rozpętania II wojny światowej. Projekty uchwały dotyczące reparacji wojennych od Niemiec zgłosiły kluby PiS, KO i PSL. Podczas posiedzenia komisji jako główny wybrano projekt przygotowany przez przedstawicieli partii rządzącej. W toku prac sejmowych zgłoszono szereg poprawek. W głosowaniu przyjęto poprawkę Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-KP), by w uchwale słowo "reparacje" zastąpić słowem "zadośćuczynienia".Podczas prac w komisji do projektu dodano zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Witold Waszczykowski (były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także