more_horiz

Andrzej Kryj: teraz Putin będzie mówił, że Ukraina zaatakowała Rosję

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 17:27
- Teraz Putin, po ogłoszeniu, że te ziemie stanowią część Federacji Rosyjskiej, będzie mógł krzyczeć, że to Ukraina zaatakowała rosyjskie terytorium i jest zmuszony bronić swoich obywateli i swoich granic w każdy sposób, choćby taki jak użycie taktycznej broni jądrowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Andrzej Kryj. 

Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat

- Putinowi w tej chwili brak realizmu. Decyzje, które podejmuje, są coraz bardziej nastawione na konfrontację. Do takich należy fakt ogłoszenia zupełnie niezgodnych z prawem międzynarodowym referendów - ocenił Andrzej Kryj.

"Taktyczne użycie broni jądrowej" 

- Teraz Putin, po ogłoszeniu, że jest to część Federacji Rosyjskiej, będzie mógł krzyczeć, że to Ukraina zaatakowała rosyjskie terytorium i jest zmuszony bronić swoich obywateli i swoich granic w każdy sposób, choćby taki, jak użycie taktycznej broni jądrowej - dodał poseł PiS.

Jego zdaniem "Putin gra na to, że kraje demokratyczne przestraszą się". - Obawiam się, że mogą się znaleźć takie kraje zachodnie, które będą Ukraińców stawiać pod ścianą i sugerować im, żeby poszli na jakieś kompromisy i dogadywali się z Putinem. To, co stało się na bałtyckich gazociągach - a wszystko wskazuje na to, że jest to rosyjski sabotaż - też wpisuje się w działania Putina, które mają doprowadzić do zmiękczenia części krajów zachodnich - stwierdził polityk.

- Jestem spokojny o postawę krajów bałtyckich, Polski i kilku innych, ale takiego spokoju nie mam w przypadku rządu Niemiec czy choćby Francji - podsumował Andrzej Kryj.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:26 PR24 2022_09_30-16-34-55.mp3 Andrzej Kryj o aneksji dokonanej przez Putina (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Andrzej Kryj (PiS)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 16.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także