more_horiz

"Będą tam także eksperci". Porzucek o pomyśle utworzenia komisji ws. wpływów Rosji w energetyce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 18:21
- W tej komisji będą nie tylko politycy, ale również eksperci - a to właśnie umożliwia komisja weryfikacyjna, w przeciwieństwie do śledczej. Najważniejszym celem jest weryfikacja wszystkich działań w zakresie szeroko pojętej energetyki - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. 
Marcin Porzucek
Marcin PorzucekFoto: PR24/ZZ

- Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2022 - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezes PiS wyjaśnił, że nie chodzi o komisję śledczą, ale o organ podobny do komisji, która zajmuje się reprywatyzacją w Warszawie. Podkreślił, że taki organ składałby się nie tylko z parlamentarzystów i miałby większe możliwości.

"Komisje śledcze nie zdawały egzaminu"

Zdaniem części polityków opozycji zamiast komisji weryfikacyjnej powinna powstać sejmowa komisja śledcza. Gość PR24 wyjaśnił, dlaczego wybrano tę pierwszą formułę. 

- Komisja powstanie raczej w formule komisji weryfikacyjnej. Mamy doświadczenia z komisjami śledczymi sprzed wielu lat. Raczej nie zdawały one egzaminu. Ważne jest to, żeby to nie była komisja służąca promocji jej poszczególnych członków, którzy będą się prześcigali na bon moty - podkreślił Marcin Porzucek.

- Jeżeli w gronie członków tej komisji będą nie tylko politycy, ale również eksperci - a to właśnie umożliwia komisja weryfikacyjna w przeciwieństwie do śledczej - to jest szansa, że odpowiedni poziom merytoryczny będzie utrzymany. A najważniejszym celem jest to, żeby zweryfikować wszystkie działania w zakresie szeroko pojętej energetyki: te, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat - zaznaczył poseł PiS. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:23 PR24 2022_11_28-17-35-44.mp3 Marcin Porzucek o pomyśle utworzenia komisji weryfikacyjnej (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Porzucek (poseł PiS)

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 17.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także