Rabenda: węgla nie zabraknie, sprowadzamy na bieżąco
2022-12-12, 18:51
- Mamy możliwość sprowadzania brakującego węgla także w przyszłym roku, pytanie, jak się będzie kształtował rynek. Bo rynek i dystrybucja, która budowała się latami w Polsce - w związku z sankcjami - musiała być przebudowana w trybie nadzwyczajnym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Europę Zachodnią dotknął potężny kryzys energetyczny. Jednym z jego objawów jest wzrost ceny surowców energetycznych, a także niedobory m.in. węgla w związku z embargiem UE na jego dostawy z Rosji. W Polsce doprowadziło to w pewnym momencie do kryzysu politycznego i konieczności interweniowania rządu w tej sprawie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.
Karol Rabenda: węgla nie zabraknie
Gość audycji podkreślił, że w Polsce węgiel jest i węgla nie zabraknie, bo mamy własne wydobycie, które pokrywa ok. połowy zapotrzebowania, a resztę zaspokaja import węgla, którego już w tej chwili sprowadzamy dość, by te potrzeby w sumie zaspokoić.
- Zapotrzebowanie szacowane dla gospodarstw domowych, to jest 8 mln ton węgla. To z roku na rok spada, bo i pomp ciepła, i ogrzewania gazowego instaluje się całkiem sporo w Polsce. Poza tym są różne zimy. Teraz zima już jest faktycznie zimowa i biała, natomiast przez cały listopad mieliśmy dosyć ciepło, więc to zapotrzebowanie w tym roku pewnie będzie dużo niższe niż 8 mln ton - mówił Karol Rabenda.
"Mamy możliwość sprowadzania węgla na bieżąco"
Zapytany, czy zostanie nam niespożytkowany węgiel na koniec sezonu, wiceminister aktywów państwowych wyjaśnił, że nie będzie takiej sytuacji, bo jest on sprowadzany na bieżąco według zapotrzebowania. Ponadto - wyjaśnił wiceszef MAP - jeśli będzie takie zapotrzebowanie, będziemy sprowadzać więcej węgla i odsprzedawać naszym partnerom, którzy nie mają dostępu do morza - np. Austrii.
REKLAMA
- Jest też pytanie, co robić dalej, w następnym roku. Bo my możliwości sprowadzania tego brakującego węgla mamy, pytanie jak ten rynek będzie się kształtował w następnym roku. Ten rynek i ta dystrybucja, która budowała się latami w Polsce - w związku z sankcjami - musiała być przebudowana w trybie nadzwyczajnym - wyjaśnił Karol Rabenda.
Minister odniósł się także do wysokich cen surowców - węgla, gazu i ropy. Jego zdaniem ceny te utrzymują się m.in. z powodu trwającej zimy, czyli sezonu grzewczego. Zaś po zimie ceny powinny zacząć spadać.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 12.12.2022
Godzina emisji: 17.35
PR24/jmo
REKLAMA