more_horiz

Spotkanie Morawiecki-Ziobro. Poseł PSL: premier nie musi się oglądać na ministra sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 17:25
- Nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z tych pieniędzy w ramach KPO. Prawie darmowych, bo to jest bardzo tani kredyt, częściowo bezzwrotny - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak z PSL-KP.
Mieczysław Kasprzak
Mieczysław Kasprzak Foto: PR24/RB

W piątek doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro. Dotyczyło ono nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która została przedstawiona w ubiegłym tygodniu. Koalicyjna Solidarna Polska sprzeciwia się projektowi zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, które miałyby pozwolić na to, by należne Polsce pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy trafiły do Polski.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 trudno będzie o kompromis. - Są zbyt duże różnice zdań. Premier Morawiecki i minister Ziobro prezentują zupełnie różne punkty widzenia. Obawiam się, że może nie dojść do konsensusu, choć święta Bożego Narodzenia temu sprzyjają. Moim zdaniem minister Ziobro się nie ugnie. Stwierdził nawet, że pieniądze z KPO nam zaszkodzą, będą za dużo kosztować, że należy z nich zrezygnować - powiedział Mieczysław Kasprzak.

Zbigniew Ziobro zaapelował też do premiera Mateusza Morawieckiego o poparcie projektu ustawy zakładającego zawieszenie systemu handlu emisjami ETS autorstwa Solidarnej Polski. Jak stwierdził, dzięki temu uda się zwolnić Polaków z "obowiązku płacenia narzuconego przez Komisję Europejską haraczu". - To jest niepoważne. ETS nie jest karą, pieniądze trafiają do budżetu państwa i służą transformacji energetycznej. Trzy polskie miasta są w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych metropolii. Również dlatego potrzebne są nam pieniądze z KPO, bo 30 proc. tych środków będzie przeznaczonych na zmianę w systemie energetycznym. Bez tych pieniędzy nie jesteśmy w stanie sobie poradzić - tłumaczył poseł PSL.

Dodał, że PSL od początku popierało kwestię KPO. - Premier Morawiecki nie musi się oglądać w tej sprawie na ministra Ziobro. Nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z tych pieniędzy. Prawie darmowych, bo to jest bardzo tani kredyt, częściowo bezzwrotny - podsumował Kasprzak.

Posłuchaj
13:22 PR24 2022_12_23-16-35-42.mp3 Mieczysław Kasprzak gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem ustawy o SN. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Projektem Sejm miał się zająć jeszcze przed świętami, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL-KP)

Data emisji: 23.12.2022

Godzina: 16:36

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także