more_horiz

Tusk stawia na Nitrasa. Lisiecki: będzie kontrolował wybory czy się awanturował?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 17:38
- Przebieg wyborów kontrolują odpowiednie instytucje. My stworzyliśmy w tym celu swój ruch, PO też ma do tego prawo, ale stawianie na czele takiego ciała Sławomira Nitrasa ma na celu raczej doprowadzenie do ogólnej awantury - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.
Paweł Lisiecki opowiedział o polityce cenowej PKN Orlen
Paweł Lisiecki opowiedział o polityce cenowej PKN OrlenFoto: PR24/ Adam Koniecki

Donald Tusk ogłosił w piątek w Senacie, że poseł Sławomir Nitras ma czuwać z ramienia PO nad uczciwym przebiegiem jesiennych wyborów. 50-letni Sławomir Nitras jest doświadczonym politykiem Platformy Obywatelskiej. Wielu wyborców kojarzy go jednak z kontrowersjami, które towarzyszą jego działalności. Wystarczy wspomnieć o jego słowach o "opiłowywaniu katolików" czy określenie działacza pro-life mianem "gnoja".

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że Sławomir Nitras jest znaną postacią. - Pamiętam, jak przeglądał rzeczy innych posłów na sali sejmowej podczas ich nieobecności. To osoba dość nadpobudliwa. Jestem ciekaw, jak będzie się wywiązywał z kontrolowania wyborów. Być może w PO nie ma innych osób, które mogłyby pełnić taką rolę. Chodzi o kontrolę wyborów czy o wywoływanie awantur, jeśli wybory nie pójdą po myśli PO? - powiedział Paweł Lisiecki.

Poseł PiS przypomniał, że partie polityczne są od tego, żeby wygrywać wybory i rządzić. - Przebieg wyborów kontrolują odpowiednie instytucje. My stworzyliśmy w tym celu swój ruch, PO też ma do tego prawo, ale stawianie na czele takiego ciała Sławomira Nitrasa ma na celu raczej doprowadzenie do ogólnej awantury. To nie jest osoba, która jest w stanie cokolwiek skontrolować - tłumaczył Lisiecki. 

Podczas oświadczenia w Senacie Donald Tusk zapowiedział zorganizowanie akcji, której celem będzie "obrona wyborów przed manipulacjami i fałszami". Skrytykował przegłosowane niedawno zmiany w Kodeksie wyborczym, których inicjatorem był rząd. Ocenił, że wprowadzenie zmian w przepisach "tuż przed wyborami" stanowi pogwałcenie "podstawowych zasad demokracji". - PO dużo mówi o demokracji i partycypacji. Jednak krytykuje, gdy proponujemy, żeby jak największa liczba osób miała jak najlepszy dostęp do obwodowych komisji wyborczych. Nasza propozycja jest właściwa. PO powinna się zastanowić, czy nie wykreślić ze swojej nazwy przymiotnika "obywatelska" - podsumował Paweł Lisiecki.


Posłuchaj
11:50 PR24 2023_01_27-16-36-32.mp3 Paweł Lisiecki gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W latach 2009-2014 Sławomir Nitras zasiadał w europarlamencie, w latach 2014-2015 był głównym doradcą premier Ewy Kopacz. W bieżącej kadencji Sejmu pełni funkcję członka Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Unii Europejskiej. Jest także wiceprzewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Lisiecki (PiS)

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także