TSUE orzeka ws. lasów. Sachajko: las nie rośnie sam, to kilkusetletnia praca polskich leśników

2023-03-02, 20:35

TSUE orzeka ws. lasów. Sachajko: las nie rośnie sam, to kilkusetletnia praca polskich leśników
Jarosław Sachajko. Foto: PR24

- Pieniądze biorą się z pracy (...), leśnicy powinni móc nasadzać i wycinać lasy, bo to jest nasze dobro, z którego powinniśmy korzystać. Nowe drzewa pochłaniają dziesięciokrotnie więcej dwutlenku węgla niż te stare, które powinny być wycinane i nam służyć - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

W wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, która sformułowała dwa zarzuty.

Jarosław Sachajko zwrócił uwagę, że kwestia polskich lasów pojawia się nie po raz pierwszy. - Pamiętamy tę akcję wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, kiedy prof. Szyszko chciał ją ratować, zostało to zablokowane, puszcza wyschła, drzewa po prostu zostały zżarte przez kornika drukarza. W tej chwili znowu są kolejne pomysły ingerencji organizacji, które może i mają dobre intencje, chociaż o te intencje też się obawiam - stwierdził.

- To jest wiedza, każdemu się wydaje, że las sobie rośnie, ale to właśnie ciężka praca, i to już kilkusetletnia, polskich leśników, która powoduje, że mamy tak dużo dobrych lasów i tak powinno pozostać - podkreślił.

Jak dodał gość audycji, instytucje UE nie mają właściwych kompetencji, by odnosić się do kwestii lasów w Polsce. - Niech się zajmą tym, na czym się znają, a polskim leśnikom pozwolą na to, żeby polskie lasy były sadzone i wycinane, bo do tego lasy są - powiedział i zaznaczył, że tego typu propozycje, jakie wysuwają instytucje UE, skazują Polskę na bycie "skansenem Europy".

Posłuchaj

Jarosław Sachajko o stanowisku Trybunał Sprawiedliwości UE ws. polskich lasów (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 13:05
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

We wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe podkreśliły, że skarga Komisji Europejskiej, którą uwzględnił TSUE, jest kolejną próbą zablokowania polskiego konkurencyjnego przemysłu drzewnego, co może doprowadzić do jego upadku, a w efekcie do nagłego, skokowego wzrostu bezrobocia na terenach wiejskich i drastycznego wzrostu cen wyrobów drewnianych. "Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej" - oznajmiono w komunikacie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jarosław Sachajko

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej