more_horiz

Amerykański garnizon w Polsce. Poseł PiS: USA poważnie traktują bezpieczeństwo naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 18:50
- To bardzo ważny sygnał, wysłany przez USA, także do Federacji Rosyjskiej. To podkreślenie, że Stany Zjednoczone poważnie traktują bezpieczeństwo Polski, krajów bałtyckich i wschodniej flanki NATO - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski. 
Jarosław Krajewski
Jarosław Krajewski Foto: PR24

W stolicy Wielkopolski powołany został garnizon armii USA - pierwszy stały garnizon żołnierzy amerykańskich w Polsce. Będzie on wspierał inne jednostki USA w Polsce. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA Mark Brzezinski.

Zdaniem gościa PR24 jest "to bardzo ważny sygnał, wysłany przez USA, także do Federacji Rosyjskiej". - To ważne podkreślenie, że Stany Zjednoczone poważnie traktują bezpieczeństwo Polski, krajów bałtyckich i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - powiedział Jarosław Krajewski. 

Zaznaczył, że "powołanie stałego garnizonu na terenie Rzeczypospolitej z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa wśród naszych rodaków". - Dziś jest ponad 11 tysięcy żołnierzy NATO w Polsce, z czego zdecydowana większość to żołnierze amerykańscy - dodał polityk.

Strategia obronna za rządów PO

- My chcemy zagwarantować Polakom bezpieczeństwo. Chcemy dwukrotnie zwiększyć armię pod względem liczebności, ale istotne jest także zwiększenie środków na modernizację wojska. W 2015 roku jedynie 37 mld zł było zagwarantowanych przez Platformę Obywatelską na obronność. Dziś w samym budżecie państwa jest 97 mld zł, a jeśli dodamy środki zabezpieczone poza budżetem, to jest to łącznie prawie 4 proc. PKB. To razem 137 mld zł. Za tymi środkami idzie konkretny, nowoczesny sprzęt - powiedział Jarosław Krajewski.

- Pamiętam, jak Radosław Sikorski przekonywał, że Rosja powinna być członkiem NATO. Co więcej, jeśli spojrzymy na strategię bezpieczeństwa narodowego w czasach kiedy prezydentem był Bronisław Komorowski, a premierem Donald Tusk, to tam mówiono o rozwijaniu współpracy z Federacją Rosyjską. Dopiero nowa strategia bezpieczeństwa - za czasów prezydenta Andrzeja Dudy - uważa Rosję za zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i całej Europy - podsumował poseł PiS.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:07 PR24 2023_03_21-17-35-06.mp3 Jarosław Krajewski o pierwszym amerykańskim garnizonie w Polsce (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jarosław Krajewski (poseł PiS)
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także