more_horiz

Grzegorz Napieralski: Polska jest jednym z najpoważniejszych sojuszników Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 20:45
- Nasz kraj jest jednym z najpoważniejszych sojuszników Ukrainy, jeśli chodzi o wymiar militarny, finansowy, ale też przede wszystkim ludzki. Trzeba przypomnieć, że to właśnie Polki i Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy i otworzyli dla nich swoje domy - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Napieralski (PO, KO).
Prezydent Ukrainy złożył pierwszą oficjalną wizytę w Polsce
Prezydent Ukrainy złożył pierwszą oficjalną wizytę w PolsceFoto: PR24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w środę pierwszą od wybuchu wojny w swoim kraju oficjalną wizytę w Polsce. Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Napieralski (PO, KO), wizyta ukraińskiego przywódcy w Warszawie jest bardzo ważna z kilku aspektów.

- Między innymi dlatego, że odbywa się w newralgicznym momencie - w trakcie, kiedy Rosja szykuje się do wiosennej ofensywy. To pokazuje, że Ukraina uważa nas za sojusznika i za przyjaciela. To poważna deklaracja - podkreślił.

Jak zaznaczył polityk, "nasz kraj jest jednym z najpoważniejszych sojuszników Ukrainy, jeśli chodzi o wymiar militarny, finansowy, ale też przede wszystkim ludzki". - Trzeba przypomnieć, że to właśnie Polki i Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy i otworzyli dla nich swoje domy. Do dziś często mieszkają w nich ci, którzy sobie jeszcze nie poradzili - powiedział.

Prezydent Zełenski w Polsce

Gość audycji dodał też, że dziś cały wolny i demokratyczny świat pomaga Ukrainie. - Ja jestem przekonany, że wojna z Rosją zostanie przez Kijów wygrana. Stanie się to przy pomocy uzbrojenia, dowódców, którzy wspomagają tamtejszą armię, a także najnowszej technologii - zaznaczył, wskazując zarazem na fakt, że nasz wschodni sąsiad po wojnie też będzie potrzebował pomocy.

Polityk wskazał, że w środę w KPRM w obecności Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisane zostało memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy. - Jest ono bardzo ważne. To kolejny aspekt wpływający na znaczenie wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie. To jest coś, co powinno być priorytetem polskiego rządu z jakiejkolwiek partii on by się nie składał - podkreślił Grzegorz Napieralski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:49 PR24_mp3 2023_04_05-17-43-17.mp3 Grzegorz Napieralski o wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Grzegorz Napieralski (PO, KO)

Data emisji: 5.04.2023 r.

Godzina emisji: 17.35

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także