more_horiz

Nowelizacja Kodeksu pracy. Piotr Duda: to są dobre informacje dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 17:47
- "Solidarność" przez lata walczyła, aby umowy na czas określony nie trwały wiecznie - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. W środę 26 kwietnia zaczęła obowiązywać kolejna w tym roku nowelizacja Kodeksu pracy.
Piotr Duda
Piotr DudaFoto: PR24/AK

Nowelizacja prawa pracy ma m.in. zwiększyć przewidywalność zatrudnienia, poprawić warunki pracy i dać dodatkowe uprawnienia pracującym rodzicom.

Po wejściu w życie nowych przepisów umowy o pracę na okres próbny będą mogły być zawierane na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy; 3 miesiące - w pozostałych przypadkach. Ponadto pracodawcy będą zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony. Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, które przed tym dniem zostały wypowiedziane, będzie się stosować przepisy dotychczasowe - podkreślono.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rozwiązań jest bardzo dużo, a niektóre są dostosowywane do wymogów związanych z poszczególnymi dyrektywami UE. - Pracodawca będzie musiał uzasadnić, dlaczego kolejny raz przedłuża umowę na czas określony. To są dobre informacje dla pracowników. "Solidarność" przez lata walczyła, aby umowy na czas określony nie trwały wiecznie. Jeżeli pracodawca nie ma nic do ukrycia, a umowy na czas określony mogą być przez 33 miesiące i trzy miesiące okresu przejściowego, to niech uzasadni, dlaczego nie jest przekonany do pracownika - mówił Piotr Duda.  

W październiku UE wprowadziła nowe przepisy promujące adekwatne ustawowe płace minimalne w Europie i pomagające europejskim pracownikom osiągnąć lepsze warunki pracy i życia. - Skandynawowie zaskarżyli to do TSUE. U nich nie ma minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wszystko pokrywane jest układami zbiorowymi pracy. Swojego czasu przekonaliśmy niemieckie związki zawodowe do minimalnej stawki godzinowej. Dziś w Niemczech wynosi ona 12 euro. Życzyłbym sobie, aby tyle samo wynosiła w Polsce - tłumaczył przewodniczący NSZZ "Solidarność". 

Posłuchaj
13:43 [PR24]PR24 (PCM) 26 kwiecień 2023 16_46_13.mp3 Piotr Duda gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

21 lutego br. do Kodeksu pracy weszły w życie nowe przepisy regulujące kontrolę trzeźwości pracowników, a 7 kwietnia - przepisy regulujące pracę zdalną. 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Duda (przewodniczący NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także