more_horiz

Bogusław Sonik opuszcza szeregi PO. Piotr Borys: podjął własną decyzję, widocznie tak czuł

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 18:30
- Z pewnością Bogusław Sonik pozostaje po stronie opozycji i przyłoży się do tego, aby po październiku zmieniły się w Polsce rządy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Piotr Borys. 
Piotr Borys
Piotr BorysFoto: PR24/DB

Bogusław Sonik poinformował, że opuszcza szeregi Platformy Obywatelskiej. Pytany w RMF FM o powód swojej decyzji, odparł, że chodzi m.in. o zapowiedź kierownictwa PO ws. ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne oraz to, że osoby, które jej nie poprą, nie znajdą się na listach wyborczych. - Według mnie, niezależnie, jaki mam na to pogląd, to jest nie do zaakceptowania - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że żałuje decyzji Bogusława Sonika. - Pewnie będzie szukał dla siebie przyszłości politycznej. Życzę mu powodzenia. Znajdujemy się w okresie przedwyborczym. Z pewnością Sonik pozostaje po stronie opozycji i przyłoży się do tego, aby po październiku zmieniły się w Polsce rządy - powiedział Piotr Borys. 

Lider PO we wrześniu 2022 r. oświadczył, że "pierwszego dnia po wygranych wyborach" zaproponowana zostanie Sejmowi ustawa zakładająca, że aborcja do 12. tygodnia będzie wyłącznie decyzją kobiety. Donald Tusk zasugerował też, że na listach wyborczych nie będzie miejsca dla przeciwników takich przepisów. - Dziś w Polsce mamy sytuację zaostrzonego prawa aborcyjnego. Żaden kraj w Europie nie ma takich restrykcji, jakie obowiązują w Polsce.

Wprowadzono je po decyzji Trybunału Konstytucyjnego na wniosek posłów PiS i Konfederacji - możliwości legalnego usunięcia ciąży zostały zaostrzone. Istnieje przestrzeń do tego, aby restrykcyjne prawo zmienić. Kwestia aborcji nie dzieli PO, nie było żadnych decyzji personalnych w tej sprawie. Poseł Sonik podjął własną decyzję, najwidoczniej tak czuł, bierze za to odpowiedzialność. My robimy swoje, chcemy wygrać wybory i przygotowujemy się do wielkiego marszu 4 czerwca - stwierdził Borys. 

Posłuchaj
13:58 PR24 2023_05_09-17-34-57.mp3 Piotr Borys gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Donald Tusk zwołał na 4 czerwca marsz z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów przeprowadzonych w 1989 roku. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Borys (KO)
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 17.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także