more_horiz

Orzeczenie TK ws. prawa łaski. Prof. Legutko: stawianie prezydentowi warunków jest podejrzane

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 19:05
- Konstytucja nie mówi, w którym momencie prezydent może zastosować prawo łaski, więc wszystkie inne domniemania, ograniczenia, stawianie warunków prezydentowi - to musi się wydać podejrzane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: PR24

Trybunał Konstytucyjny zebrał się w pełnym składzie, by rozpatrzyć kwestię sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a prezydentem ws. prawa łaski. Zgodnie z orzeczeniem TK, prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, a Sąd Najwyższy nie ma prawa do kontroli ułaskawień dokonywanych przez głowę państwa. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

TK ws. prawa łaski. Prof. Legutko: konstytucja jest tu jednoznaczna

Gość audycji stwierdził, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest oczywiste i w pełni zgodne z konstytucją i nie powinno budzić żadnego zdziwienia.

- Konstytucja tutaj jest bardzo wyraźna. Nie mówi, w którym momencie prezydent może zastosować prawo łaski, więc wszystkie inne domniemania, ograniczenia, stawianie warunków prezydentowi - to musi się wydać podejrzane - ocenił prof. Ryszard Legutko.

"Trybunał Konstytucyjny jest niezbędny"

Gość audycji komentował także sytuację wewnątrz TK. Podkreślił, że Trybunał w obecnym kształcie był od początku agresywnie atakowany, sędziowie byli obrażani, szerzono także kłamstwa. W tych okolicznościach - stwierdził - źle dzieje się, że TK nie może sprawnie działać.

- W ten sposób TK nie poprawi stanu prawa i praworządności w Polsce. A przecież od tego jest. (...) Decyzje trybunału są dla nas niezbędne - dla nas i dla Polski - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:28 [PR24]PR24 (mp3) 2 czerwiec 2023 17_36_51_Legutko.mp3 Ryszard Legutko o wyroku TK ws. prawa łaski ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Ryszard Legutko (PiS)
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 17.36

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także