more_horiz

O. Michał Legan o uroczystościach Bożego Ciała: wyzwaniem jest życie ewangelią

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 18:45
- Coraz bardziej przekonujemy się, jak bardzo potrzeba żywej wiary i doświadczenia Ewangelii. Przed Kościołem stoi wielkie wyzwanie, żeby od traktowania społeczeństwa jako ochrzczonego i "gotowego", przechodzić do głoszenia charyzmatów, żywej Ewangelii - mówił w Polskim Radiu 24 o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Katolickiej TVP. Gościem audycji był również Piotr Grzybowski z tygodnika katolickiego "Niedziela".
Procesja po mszy świętej w archikatedrze gnieźnieńskiej, z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Gniezno, 08.06.2023.
Procesja po mszy świętej w archikatedrze gnieźnieńskiej, z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Gniezno, 08.06.2023. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus" w odpowiedzi na objawienie świętej Julianny i w rok po cudzie w Bolsenie we Włoszech, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić. 

"Bogiem mamy się szczycić i nim żyć"

Piotr Grzybowski mówił o znaczeniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. - Jest to taka chwila, kiedy faktycznie wychodzimy z kościołów i wyznajemy Pana Boga i naszą wiarę publicznie. To też jest nasze zadanie, jako katolików, by naszą wiarę głosić, to obowiązek księży z natury rzeczy, ale i katolików świeckich. Pana Boga mamy nie tylko mieć zamkniętego w tabernakulum czy w kościele. Bogiem mamy się szczycić i nim żyć, to najważniejsze wyzwanie dla katolików, by nawracać tych, którzy nie mają łaski wiary - zaznaczył.

- Musimy traktować wiarę w sposób poważny, jeżeli nawet jesteśmy świadomi naszych ułomności, to staramy się poprawiać i doskonalić, tak jak robimy to w każdym innym aspekcie naszego życia, czy uczymy się, studiujemy czy pracujemy. Tak samo katolik ma obowiązek doskonalić się - dodał gość audycji.

"Świadectwo życia Ewangelią"

Ojciec Michał Legan zauważył, że w Polsce nie ma kultury wstydy z powodu własnego katolicyzmu, jest problem pogłębienia realnej wiary, jej świadomości, wiedzy religijnej i życia wiarą, na co dzień. - To wyznawanie nie tylko wartości moralnych, ale i relacyjności wiary, opartej na komunii z osobą samego Boga. To, żeśmy w ciągu roku raz czy drugi tłumie wyszliśmy na ulice, przyznając się do tego, że czcimy Najświętszy Sakrament, czy że przynależymy do tej wspólnoty, to słabe osiągniecie i trudno to nazwać prawdziwym heroizmem (…). Ważne, żeby nasze przywiązanie do tradycji, było czymś więcej, świadectwem życia Ewangelią, tu jest wyzwanie - podkreślał paulin.

Posłuchaj
20:10 PR24 2023_06_08-17-35-57.mp3 O. Michał Legan i Piotr Grzybowski o istocie uroczystości Bożego Ciała (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24)

Czytaj także:

Boże Ciało jest to świętem ruchomym, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: o. Michał Legan, Piotr Grzybowski

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także