Zrabowane obrazy Picassa i Chagalla odkryte 70 lat po wojnie

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.

2017-04-01, 14:40

Zrabowane obrazy Picassa i Chagalla odkryte 70 lat po wojnie
Fragment obrazu "Konie na wsi" Franza Marca z 1911 r. odnalezionego w kolekcji Cormeliusa Gurlitta.Foto: wikipedia / public domain

Posłuchaj

01.04.2017 Robert Kudelski: Gurlitt miał łatwość, by dowodzić, że dzieła sztuki, które zgromadził uległy zniszczeniu
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że kolekcja Gurlitta była tajemnica poliszynela. Niemcom przez rok udawało się ukryć fakt zabezpieczenia kolekcji przez policję, natomiast w 2013 roku przeciek do prasy wywołał olbrzymi międzynarodowy skandal. W jego efekcie z całego świata popłynęły do Monachium roszczenia restytucyjne. – Nazwisko Gurlitt było szeroko znane w środowisku historyków sztuki zaraz po wojnie, a tym bardziej wśród osób, które zajmowały się rewindykacją. Hildebrandt Gurlitt był przesłuchiwany przez służby, więc te informacje już wtedy były – mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski.

Hildebrandtowi Gurlittowi udało się po wojnie przekonać świat sztuki, że jego kolekcja spłonęła w czasie wojny. – Mieszkał w Dreźnie, które zostało zbombardowane w czasie wojny, a zniszczeniu uległ jego dom. Stąd miał łatwość, by dowodzić, że dzieła sztuki, które zgromadził uległy zniszczeniu. Dziś wiemy, że całą kolekcję wywiózł, ponieważ większość nazistowskich dygnitarzy uciekła z Drezna przed bombardowaniem – powiedział historyk sztuki.

Jak podkreślał Robert Kudelski, „takich Gurlittów wciąż jest bardzo dużo”. – Wystarczy pogrzebać w historiach grabieży dzieł sztuki. Kuzyn Corneliusa Gurlitta posiadał jeszcze większą kolekcję w czasie wojny. Dzieł nie sprawdzano, ponieważ badania proweniencji dzieł sztuki ciągle jeszcze są w powijakach w większości krajów – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/kk

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje Magdaleny Ogórek

_________________

REKLAMA

Data emisji: 01.04.2017

Godzina emisji: 13.18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej