Tajemnicza kolekcja Corneliusa Gurlitta

Kolekcja Corneliusa Gurlitta wydawała się bezpowrotnie utracona. Dziś uważa się ją za odzyskaną, ale czy do końca? O wartości i znaczeniu dla polskich zbiorów kolekcji Corneliusa Gurlitta mówiła w audycji Utracone, Odzyskane dr Izabela Galicka, historyk sztuki.

2018-03-03, 14:06

Tajemnicza kolekcja Corneliusa Gurlitta
Fragment obrazu Wielkie niebieskie konie autorstwa Franza Marca, część kolekcji. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

3.03.18 dr Izabela Galicka o tajemnicach kolekcji Corneliusa Gurlita
+
Dodaj do playlisty

W 2012 r. w monachijskim mieszkaniu niemiecka policja zabezpieczyła 1280 obrazów zrabowanych przez III Rzeszę. W przeważającej mierze były to dzieła przedstawicieli modernizmu – m.in. Picassa, Chagalla, Marca, Noldego, Renoira, Matisse’a, Kokoschki i innych. Właściciel mieszkania i kolekcji Cornelius Gurlitt podejrzewany był na początku o oszustwa podatkowe. Nikt nie wiedział wówczas, że był synem marszanda Adolfa Hitlera - Hildebranda Gurlitta, a jego niezwykłe zbiory są znacznie większe. Wybrane dzieła sztuki z kolekcji Corneliusa Gurlitta, pochodzące częściowo z rabunku dokonanego w Niemczech i za granicą przez III Rzeszę.

- Trudno tłumaczyć wieloletnie milczenie niemieckiej strony o tym odkryciu dobrem śledztwa. Myślę jednak, że nikt nie wiedziałm, co z tym fantem zrobić – powiedziała dr Izabela Galicka. - Sprawę zdecydowano się w końcu powierzyć prokuraturze w Augsburgu. Niestety śledztwo zostało przerwane w 2014 r. ponieważ właściciel omawianek kolekcji zmarł – dodała historyk sztuki. Kolekcję obrazów Cornelius Gurlitt zapisał Muzeum Sztuki w Bernie.

Jak wyjaśniła dr Izabela Galicka, na początku sprawę starano się wyjaśnić. – Zaproszono polskich i żydowskich ekspertów. Jednak zaledwie sześć obrazów wróciło do prawowitych właścicieli. To Amerykanie żydowskiego pochodzenia, których udało się odnaleźć – zaznaczyła gość audycji.

Kiedy dziennikarze dotarli do tej sprawy, wybuchł skandal na skalę światową. Niemcy byli oskarżani o przemilczenie istotnych faktów. Brak dowodów sprawił jednak, że wycofano się z nich.

REKLAMA

Wybrane dzieła sztuki z kolekcji Corneliusa Gurlitta, zostały pokazane po raz pierwszy szerokiej publiczności na wystawach w Bonn w Niemczech i w stolicy Szwajcarii Bernie w 2017 r.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/km

REKLAMA

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 3.03.18

Godzina emisji: 13.15

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej