W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Komentarze

"Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana" - powiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że jesteśmy dosyć blisko od tego, żeby powstał model finansowy. O inwestycji mówili w audycji Rządy Pieniądza Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Piotr Soroczyński (były wiceminister finansów).

2018-01-19, 10:19

W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Komentarze
Elektrownia jądrowa w czeskim Temelinie. Foto: BJOERN STEINZ/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

19.01.2018 Agnieszka Durlik, Bartosz Godusławski i Piotr Soroczyński o energetyce jądrowej w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Minister Tchórzewski tłumaczył, że Polska będzie potrzebowała bezemisyjnego źródła energii, by zrównoważyć emisję źródeł węglowych, na których nadal chce się opierać. Szef resortu energii ma nadzieję, iż budowa pierwszego bloku rozpocznie się jeszcze za jego "pobytu w ministerstwie". Na Pomorzu trwają badania dwóch potencjalnych lokalizacji elektrowni - Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

Według Piotra Soroczyńskiego budowa elektrowni atomowej to jeden z ciekawszych wariantów rozwoju naszej energetyki. – W czasie transformacji ustrojowej mieliśmy rozpoczęty proces budowy elektrowni atomowej, ale z różnych powodów została wstrzymana. Energetyka jądrowa jest w porządku od strony zaleceń klimatycznych, bowiem jest zeroemisyjna. Jest też interesująca jeśli chodzi o stabilność dostaw energii. Z czasem będziemy potrzebowali więcej energii niż w tej chwili, musi to być zabezpieczone – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Agnieszki Durlik nasz sektor energetyki wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. – Szkoda, że elektrownia jądrowa nie powstała wcześniej. Można toczyć dyskusje czy to źródło bezpieczne. Samo wybudowanie bloków trwa długo. Pytanie też jaką technologię wykorzystamy. Tematów do rozmów jest wiele, natomiast z pewnością istnieje potrzeba dywersyfikacji źródeł dostaw energii. Decyzję trzeba podjąć i stworzyć w Polsce bardziej stabilną formę dostarczania energii niż odnawialne źródła energii – powiedziała komentatorka.

W ocenie Bartosza Godusławskiego do budowy elektrowni jądrowej potrzebne są potężne nakłady finansowe. – Będziemy potrzebowali jeszcze więcej energii, ponieważ obecnie działające bloki wytwórcze będą zamykane. Proces inwestycyjny przy elektrowni atomowej trwa co najmniej 10 lat. Od kilku lat powtarzana jest mantra o elektrowni jądrowej, lecz od mówienia elektrownia nie stanie w Polsce. Oczekiwałbym jako obywatel, że państwo wróci do OZE. Węgiel pozostanie naszym paliwem przez lata, ale miks energetyczny Polski musi się zmieniać – wskazywał dziennikarz.

REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że obowiązująca od końca roku nowa taryfa energetyczna G12as, tzw. antysmogowa, ma umożliwić tańsze ogrzewanie domów prądem niż w przypadku korzystania z paliw kopalnych. Przewiduje ona niższe ceny energii elektrycznej w nocy dla odbiorców, którzy zrezygnują ze spalania paliw kopalnianych w swoich gospodarstwach na rzecz ogrzewania energią elektryczną.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 09:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej