Budżet: Deficyt w 2017 roku niższy od zakładanego
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w 2017 roku deficyt budżetowy wyniósł niemal 25,5 miliarda złotych. To oznacza, że był o blisko 21 miliardów mniejszy niż planowano. W Rządach Pieniądza komentarz prof. Elżbiety Mączyńskiej z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha i Ignacego Morawskiego (SpotData).
2018-02-01, 10:45
Posłuchaj
Jak wskazywała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, dobre wyniki dotyczące deficytu budżetowego to efekt poprawiającej się sytuacji gospodarczej. – Mieliśmy wzrost PKB na poziomie 4,6 procent. To znacznie więcej niż zakładała ustawa budżetowa. Dodatkowo, są prowadzone działania dotyczące uszczelniania systemu podatkowego – mówiła ekonomistka, zauważając jednocześnie, że istnieje pole do jeszcze większej poprawy. – Inwestycje nie były realizowane w takim stopniu, na jakim można byłoby tego oczekiwać – dodawała.
Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównym czynnikiem, decydującym o dobrych wynikach polskiej gospodarki, jest „doskonała koniunktura”. – Mamy bardzo wysoki wzrost konsumpcji – zauważył gość PR24, dodając że to przekłada się większe wpływy podatkowe. Zatem w tym kontekście, w opinii ekonomisty, znaczenie ma nie tylko uszczelnianie systemu ściągalności danin. – Główny komponent dochodów budżetowych to VAT, a VAT to głównie konsumpcja – wyjaśniał ekspert.
W ocenie Andrzeja Sadowskiego, obecny system podatkowy jest zbyt skomplikowany i jego faktyczne uszczelnienie może być trudne do zrealizowania. – Miejsca dla przestępczości jest dużo. Im bardziej bowiem jest skomplikowany system, tym więcej mamy w nim luk (…) – pointował ekonomista.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Patrycjusz Wyżga.
Polskie Radio 24/IAR/zz
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 01.02.18
Godzina emisji: 9.15
REKLAMA