Polska w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem
Z danych Eurostatu wynika, że Polska utrzymuje się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem zajmując 6. miejsce. W stosunku do stycznia stopa bezrobocia spadła w naszym kraju o 0,1 punktu procentowego. W porównaniu z lutym ubiegłego roku bezrobocie w Polsce jest niższe o 0,8 punktu procentowego. Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli Kazimierz Krupa (Kancelaria Drawbridge), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Marek Zuber (ekonomista).
2018-04-05, 10:31
Posłuchaj
Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła w lutym 7,1 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż przed miesiącem i o 0,9 punktu procentowego mniej niż przed rokiem - podaje Eurostat. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach - 2,4 procent oraz na Malcie i w Niemczech - po 3,5 procent. Najwyższa stopa bezrobocia występuje w Grecji - w styczniu wyniosła 20,8 procent oraz w Hiszpanii - 16,1 procent.
-Jesteśmy na poziomie bezrobocia strukturalnego. W Polsce brakuje rąk do pracy. Musimy korzystać z pracowników zagranicznych- powiedział Kazimierz Krupa.
–Teraz czas na politykę imigracyjną - uzupełnił Marcin Roszkowski. Wskazał, że trzeba zastanowić się nad namówieniem do powrotu do kraju Polaków, którzy wyemigrowali za pracą. W Wielkiej Brytanii jest ponad 1 milion 200 tysięcy naszych rodaków. Jesteśmy skazani na pracowników z Ukrainy i Białorusi. –
- Taki poziom bezrobocia jest normalny - ocenił Marek Zuber. Przy okazji zwrócił uwagę, że metodologia badania bezrobocia Eurostatu jest lepsza niż GUS. Różnica – około 2 procent- wynika z tego, że Eurostat prowadzi badania ankietowe a GUS liczy osoby zarejestrowane w urzędach zatrudnienia. Marek Zuber przypomniał, że 3 lata temu eksperci ostrzegali przed brakiem rąk do pracy. Wyjaśnił, że niskie bezrobocie zwiększa presję na wyższe zarobki co z kolei może skutkować wyższą inflacją. Zastrzegł przy tym, że niska inflacja jest dobra dla rozwoju.
REKLAMA
- Inflacja na poziomie 2-3 procent jest zdrowa dla gospodarki, zadowala rząd i obywateli – uzupełnił Kazimierz Krupa.
Goście Polskiego Radia 24 mówili również o kolejnym raporcie agencji Moody’s, która zapowiada, że deficyt PKB Polski wyniesie 49 procent. Ekonomiści zgodzili się, że to dobrze świadczy o gospodarce i zarządzaniu publicznymi pieniędzmi oraz ściągalności podatków.
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji 05.04.18
Godzina emisji 09.11
REKLAMA