Eksperci za zmianą systemu społeczno-gospodarczego w Polsce
Goście Polskiego Radia 24: Kazimierz Krupa (Drawbridge), dr Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) zgodzili się z premierem Mateuszem Morawieckim, że Polska potrzebuje przebudowy sytemu społeczno-gospodarczego. - Tylko władza, która nie dzieli i patrzy na Polskę jako na jedną wielką sprawę, podoła przebudowie systemu społeczno-gospodarczego, koniecznej w dobie gospodarki cyfrowej – powiedział w sobotę w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Eksperci w audycji Rządy pieniądza przedstawili swoje koncepcje przebudowy systemu.
2018-05-21, 10:51
Posłuchaj
- Zgadzam się z diagnozą premiera Mateusza Morawieckiego - stwierdził dr Cezary Mech. Jego zdaniem słuszne założenia rozwoju cyfrowego i automatyzacji w praktyce nie zawsze dobrze wyglądają. Zwrócił uwagę, że mowa jest o automatyzacji produkcji, a jednocześnie sprowadzamy imigrantów do pracy. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 można wykorzystać sytuacje i zacząć wprowadzać automatyzację. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone gdzie też brakuje rąk do pracy przy minimalnej płacy 13 dolarów za godzinę, a nie myśli się o imigracji zarobkowej, a wprowadza się automatyzację produkcji. Dr Cezary Mech apelował o bardzo rozważną, poprzedzoną analizami reprywatyzację. Chodzi o to by tak jak zdarzało się, że po 1989 roku krytykowano „prywatyzację za pół darmo” by teraz nie dochodziło do „upaństwawiania za pół darmo”.
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego wystarczy przywrócić wolność gospodarczą by Polska miała wyższy o kilka procent wzrost gospodarczy. - Trzeba zmienić obecny system gospodarczy, czyli tak jak diagnozuje OECD zlikwidować złe przepisy i natychmiast poprawi się jakość systemu gospodarczego - argumentował gość PR24. Przypomniał, że w wyniku ustaw gospodarczych z 1988 i 1989 roku w Polsce powstało 2 miliony małych firm, które stworzyły kilka milionów nowych miejsc pracy.
Kazimierz Krupa podkreślał, że państwo powinno tylko zajmować się podatkami, ich ściąganiem. Uważa on, że jak państwo nie będzie posiadać to będzie lepsze. - Widać na przykładzie uszczelnienia systemu poboru podatków, że koszty będą mniejsze, a my będziemy bogatsi- powiedział Kazimierz Krupa.
Cezary Mech zaapelował o aktywność Ministerstwa Finansów w trzech sferach. Pierwsza dotyczy związania rachunkowości aktywów z pasywami jakie państwo posiada. Chodzi między innymi o to by analizować koszty nadawania przywilejów. Druga sfera to rachunkowość tymi aktywami, które państwo posiada, tak aby przynosiło to korzyść społeczeństwu. W przypadku nieefektywności państwo powinno takich aktywów się pozbyć. Trzecia sfera to konieczność tworzenia budżetu zadaniowego zakładającego, że inwestycje i nakłady państwa poszerzają rynek podatkowy. - Państwo niech buduje infrastrukturę rynkową - mówił były wiceminister finansów.
REKLAMA
Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji 21.05.18
Godzina emisji 09.09
REKLAMA