"Rządy Pieniądza": Polska może być liderem czystych technologii węglowych
Trwają przygotowania do szczytu klimatycznego w Katowicach. Powstaje pytanie, na ile możemy negocjować kwestie klimatyczne, żeby skorzystała na tym polska gospodarka. To zagadnienia, nad którymi zastanawiali się Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2018-06-20, 13:15
Posłuchaj
Konferencja klimatyczna jest dla naszego kraju niezwykle istotna.W ochronie klimatu chodzi o ogromny wysyłek inwestycyjny zmierzający do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Na forum międzynarodowym Polska podkreśla, że jest liderem w ochronie środowiska. I faktycznie zredukowaliśmy emisję CO2 o 30 proc. zamiast wymaganych przez protokół z Kioto 6 proc. a mimo to musimy nadal udowadniać, że to nie my jesteśmy największym trucicielem w Europie.
- Faktycznie zainwestowaliśmy bardzo dużo. Produkcja energii w Polsce oparta o węgiel stała się czystsza tym bardziej, że nie mamy zbyt rozbudowanych alternatywnych źródeł wytwarzania prądu a jednak mamy niską emisyjność – mówi Agnieszka Durlik.
Czym chcemy się wyróżniać?
Chcemy restrukturyzować przemysł, ale z uwzględnieniem kosztów społecznych.
– Unia Europejska idzie nam, wbrew pozorom, na rękę i od dawna proponuje, aby Polska stała się liderem czystych technologii węglowych – mówi Andrzej Sadowski.
REKLAMA
Ekspert zwrócił uwagę, że przecież powszechnie wiadomo, że węgiel można użytkować tak, aby nie zatruwać środowiska. Pomimo ogromnych inwestycji ekologicznych Polska postrzegana jest przez pryzmat smogu. I to właśnie polski smog jest na czołówkach zagranicznych gazet.
Agnieszka Durlik dodał, że Europa wierzy w to, że spełnienie reguł i wymogów pomoże poprawić klimat nawet w zamian za konkurencyjność gospodarki. – Ale z drugiej strony kraje, które emitują najwięcej CO2, nie biorą pod uwagę konieczności wprowadzania zmian – dodał.
Natomiast Mariusz Pawlak zwrócił uwagę na kwestie społeczne. Związki zawodowe są aktywne, bo rezygnacja z węgla byłaby katastrofą dla regionów węglowych. Chcemy być prymusem w UE ale pamiętajmy, że u podstaw była Unia Węgla i Stali a nie Unia elektromobilności i czystego klimatu. Niemcy i Francja truły środowisko korzystając z węgla i teraz stać ich na elektrownie atomowe – dodał.
Co zatem powinniśmy negocjować podczas konferencji klimatycznej w Katowicach? Co zrobić żeby środki z ograniczania emisji CO2 pozostały w kraju i mogły zostać wykorzystane na unowocześnianie przemysłu opartego na węglu? Eksperci podkreślają, że jednak w Polsce to węgiel jeszcze przez wiele lat pozostanie stabilizatorem cen energii elektrycznej.
REKLAMA
W czasie audycji goście rozmawiali także o wpływie ograniczenia emisji CO2 na ceny energii, inwestycjach w sieci energetyczne oraz o alternatywnych źródłach energii.
Gospodarzem "Rządów Pieniądza" była Anna Grabowska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, kw
REKLAMA
REKLAMA