"Rządy Pieniądza": czy świat słusznie obawia się chińskiej ekspansji gospodarczej?
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Marian Szołucha z akademii Vistula. Rozmawiano m.in. o chińskiej ekspansji gospodarczej i relacjach między Unią Europejską a Chinami, którym był poświęcony unijny szczyt.
2019-04-10, 11:02
Posłuchaj
Jak ocenił Andrzej Sadowski - Polska znajduje się na marginesie zainteresowania Chin ponieważ propozycja chińskiego przywódcy (Xi Jinpinga - red.) została przez Polskę odrzucona i nie doszło do wybudowania końcówki terminala kolejowego w okolicach Łodzi, który miał obsługiwać Nowy Jedwabny Szlak.
Dodał, że rząd Chin realizuje politykę uzyskania hegemonii w świecie i "mamy do czynienia z procesem znacznie poważniejszym niż tylko negocjacje handlowe o otwarcie chińskiego rynku".
Według Mariana Szołuchy - przewaga technologiczna Unii Europejskiej i świata Zachodu nad Chinami stopniowo maleje i dlatego np. Niemcy zdecydowali się na zahamowanie procesu przejmowania przez chiński kapitał firm niemieckich z zaawansowanych technologicznie branż.
- Toczy się rywalizacja o prymat, Chiny chcą nas przeciągnąć na swoją stronę jako Unię, choć nie próbują grać na jej rozbicie, jak to robią Rosjanie - komentował ekspert. Dodał, iż wydaje mu się, że Nowy Jedwabny Szlak powstanie "z nami, czy bez nas", bo Polskę można ominąć.
REKLAMA
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego - inna jest optyka nasza a inna państw tzw. starej Unii. Kraje te długo były w roli kupującego - co się chce i kiedy się chce "najlepiej tanio" i rozszerzały swoje interesy. Kiedy okazało się, że na świecie pojawił się duży gracz (Chiny - red.), który na ich terenie chce robić to samo "to nagle się podnosi larum".
Piotr Soroczyński dodał, że kraje, które teraz tak obawiają się chińskiej ekspansji powinny zastanowić się "kto Chiny zrobił wielkimi".
Anna Grabowska, ak, NRG
REKLAMA